Hlavní obsah

Bílým domem se šíří koronavirus. Roušku už nosí i Trumpův zeť

Foto: Profimedia.cz

Trumpův zeť a poradce Jared Kushner. Snímek z pondělní tiskové konference v Bílém domě.

Reklama

12. 5. 2020 12:01

Od pondělí zaměstnanci v západním křídle Bílého domu musí nosit roušky. Důvodem je riziko šíření nákazy v okolí viceprezidenta Mikea Pence.

Článek

Pracovníci kanceláře amerického prezidenta Donalda Trumpa musí jako prevenci před koronavirem nosit roušky. Tu si ale jejich šéf dosud nasadit odmítal. Nové nařízení, o kterém informovala agentura Reuters, Bílý dům vydal poté, co byla nemoc covid-19 prokázána u dvou lidí z Trumpova úřadu.

Nařízení vydané v pondělí odpoledne požaduje po všech, kteří se pohybují v západním křídle Bílého domu, kde jsou kanceláře prezidenta, viceprezidenta Mikea Pence a jejich poradců, aby nosili roušky. Média opatření označují za další příklad zpřísnění podmínek v Bílém domě z obav, že by Trump i Pence mohli být koronaviru vystaveni.

V minulém týdnu se covid-19 prokázal u Penceovy tiskové mluvčí Katie Millerové a u Trumpova vojenského asistenta. Média po onemocnění Millerové spekulovala o tom, že se Pence uchýlil do izolace. Podle Bílého domu viceprezident v karanténě není, jeho osobní kontakt s Trumpem byl ale omezen. „Můžeme spolu mluvit po telefonu,“ uvedl k tomu Trump.

Trump už minulý týden po nákaze Millerové řekl, že lidé v jeho kancelářích roušky nosí, ale že hosté a jeho štáb tak nečiní. Od pondělního odpoledne ale nařízení očividně platí pro všechny s výjimkou Trumpa, který stejně jako Pence denně podstupuje testy. Roušku si v pondělí nasadil i Trumpův zeť a poradce Jared Kushner. „Konečně zvítězil zdravý rozum,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného vysokého člena Trumpovy administrativy.

Televize CNN poukázala na to, že nákaza v Bílém domě není pod kontrolou, protože není jasné, kde se Millerová, jejíž manžel Stephen Miller píše pro Trumpa projevy, nakazila. Trump si ale podle Reuters nemyslí, že by byl bezpečnostní systém Bílého domu narušen. „Nevidím vůbec žádnou zranitelnost,“ řekl Trump, podle kterého je vše skvěle pod kontrolou.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované