Hlavní obsah

Brno pro příští rok schválilo rozpočtové výdaje 15,3 miliardy Kč

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

8. 12. 2020 22:22

Brno bude příští rok hospodařit s rozpočtem s příjmy 13,8 miliardy a výdaji 15,3 miliardy korun. Schválili to dnes zastupitelé. Rozdíl dokryjí přebytky a úvěr. Brno si může od bank půjčit až dvě miliardy korun.

Článek

Nyní má dluh kolem tří miliard. Město očekává kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru propad daňových příjmů přes dvě miliardy.

Pro návrh rozpočtu zvedlo ruku 38 přítomných zastupitelů, nikdo nebyl proti a 11 se zdrželo. Kromě koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD návrh podpořila část opozičních zastupitelů zvolená za ANO.

Brno mělo na letošní rok schválený rozpočet s příjmy 14,1 miliardy a výdaji 16 miliard korun. Při tvorbě rozpočtu na příští rok vedení města reagovalo na dopady pandemie, kvůli nimž města zaznamenala propad příjmů. Brno pro příští rok počítá s daňovými výnosy devět miliard korun, což je o 2,2 miliardy méně než letos.

Město chce propad pokrýt několika způsoby. Plánuje prodej stavebních pozemků zhruba za 850 milionů, ale také chce prodat akcie Technologického parku. Cenu odhaduje na 1,2 miliardy korun. Dalších 300 milionů hodlá získat pomocí úspor běžných výdajů a více než 80 milionů díky sníženým transferům městským částem. Kromě toho zastupitelé už dříve schválili, že město může čerpat u dvou bank úvěr v celkové výši dvě miliardy, u každé miliardu.

Přestože město zaznamenalo propad příjmů, chce dát skoro třetinu výdajů na investiční akce. Mezi největší patří stavba Janáčkova kulturního centra nebo multifunkční haly, ale také pokračující práce na přeložení tramvajové trati z Dornychu na Plotní, prodloužení tramvajové trati k univerzitnímu kampusu nebo práce na dalších částech velkého městského okruhu v úsecích Žabovřeská, Tomkovo náměstí a Rokytova.

Někteří opoziční politici jsou proti navrženému prodeji Technologického parku. V opozici je SPD a politici zvolení za hnutí ANO, hnutí ale v Brně zrušilo svou organizaci. Část členů vytvořila nezávislý klub, který rozpočet nepodpořil, naopak zbylí členové zvolení za ANO pro něj ruku zvedli.

Pavel Staněk (zvolen za ANO, nez.) uvedl, že rozpočet je vytvořený v rámci toho, co bylo možné, ale nelze ho podpořit kvůli prodeji Technologického parku. Podle něj by si Brno mělo nechat prodej parku jako poslední pojistku a nemělo by tahat „trumfy z rukávu hned na počátku krize.“ Primátorka Markéta Vaňková (ODS) uvedla, že z některých věcí nemá ani koalice radost, ale řešení je nejlepší možné s ohledem na současnou situaci a propad daňových příjmů. Podle ní je prodej parku jako jedna z posledních možností. Kateřina Jarošová (zvolena za ANO) navrhla převod Úrazové nemocnice pod stát s ohledem na její ztráty, podle primátorčina náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL) ale právě Úrazová nemocnice v době koronaviru ukázala, že je potřebná a součástí brněnského zdravotnictví.

Zastupitelé Brna také vzali na vědomí rozpočet statutárního města, čili rozpočet Brna i s rozpočty jeho 29 městských částí. Celkem jsou příjmy 14,7 miliardy korun a výdaje 16,5 miliardy korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované