Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Letošní léto pro pronajímatele chat a chalup zatím nezačalo nejlépe. „Tato sezóna ještě nedosáhla předcovidových let. Odhaduju, že obsazenost může být kolem 50 %,“ říká Marek Meitner, jednatel společnosti Tourtrend, která stojí za portálem Chatyachalupy.cz.
Drobný pokles trhu potvrzuje i konkurence. „V obecné rovině mohu potvrdit mírný nárůst rezervací oproti sezoně 2024. Když tento nárůst porovnám s nárůstem počtu nemovitostí v naší nabídce a jejich průměrnou obsazeností, tak se celkově dá hovořit o drobném poklesu trhu,“ uvedl pro SZ Byzyns další zprostředkovatel rekreačního ubytování Daniel Boháček, spolumajitel agentury InterBohemia
Za slabším zájmem stojí i vysoké ceny. Majitelé se namlsali během pandemie, kdy tento byznys kvetl. „Všechno začalo s covidem, kdy zájem vyskočil obrovsky a hodně ubytovatelů si tehdy myslelo, že můžou jít s cenami výš, což udělali, a potom se to někde prostě přešvihlo,“ říká Meitner, který se v oblasti zprostředkování rekreačního ubytování pohybuje už 35 let.
Oproti loňsku si tak už řada majitelů výrazně zdražit nedovolila. „Ceny nestoupají, ale zároveň je to pro mnoho lidí ještě pořád moc, a proto se poohlížejí jinde.“ Týden na chalupě může vyjít stejně draho jako pobyt u moře. „Lidé to začali srovnávat třeba s Chorvatskem, Maďarskem, Slovenskem, Polskem a najednou jsme přestali být konkurenceschopní,“ líčí Meitner.
Také Boháček z agentury InterBohemia potvrzuje, že letos pronájmy chat a chalup výrazně nepodražily. „V roce 2024 se ceny oproti roku 2023 příliš nezvedaly, protože slabá poptávka chalupy příliš nenaplnila, to se však s letošním rokem změnilo a mnoho majitelů navzdory nenaplněné kapacitě ceny přesto upravilo směrem nahoru, byť v rozumné míře, do 5 procent.“
Představy majitelů, za kolik lze objekt pronajmout, jsou někdy odtržené od reality, podotýká zástupce portálu Chatyachalupy.cz Meitner. „Snažíme se lidem říkat, že jsou třeba nad cenou, nebo naopak i pod cenou, ale často mají svůj rozum a svoje představy, kolik by na tom chtěli vydělat, často mají hypotéky.“
Kolik stojí pronájem
Cenově se tento segment ubytování pohybuje „někde mezi hotelem a kempem“, za lůžko a noc je obvyklé platit mezi pětistovkou a tisícovkou. Kvalitní vybavení jako vířivka a sauna ale dokáže cenu vyšponovat nahoru. Standardem bývají hřiště a herny, trampolína, venkovní pískoviště, skluzavky, menší bazének nebo kulečník.
Zrekonstruované chalupy s bohatým vybavením bývají vybookované i na rok dopředu. Chalupa s větším počtem lůžek, kde se scházejí například spřátelené rodiny, disponuje bazénem a malým wellness, může být zlatý důl.
„Ubytovatelé se ale musí poměrně snažit. Buďto mají svůj propracovaný marketing, anebo mají partnera, který jim zajišťuje odbyt. Pokud se tomu někdo věnuje opravdu naplno, může mít perfektní vytížení. Na pronájmu se pak ročně dají vydělat statisíce i nižší miliony,“ říká Marek Meitner.
Na jeho portálu najdeme kromě klasických rekreačních objektů i zvláštnosti, jako je například hájenka, noc si ale lze zarezervovat i v tenisové chatě. Zásadní roli pro atraktivitu chalupy či chaty hraje samozřejmě i lokalita. Stabilně je vyhledávané ubytování na horách, v kurzu jsou Krkonoše, Šumava, Beskydy, ale taky jih Čech a Moravy. V posledních letech explodoval zájem o objekty na Lipně.
Trendem posledních let je také zkracování pobytů, z obligátního týdne se staly spíše prodloužené víkendy. Sezóna se ale z prázdninových měsíců rozlila do celého roku.
Čtěte pečlivě popis a podmínky
Klíčem k hladkému pobytu je dobře si přečíst podmínky v nabídce. Zejména poplatky za energie, úklid nebo rekreační poplatky můžou navýšit konečnou cenu. „V textu je jasně udáno, že se platí něco nad rámec té ceny, ale u energií nevíte přesnou částku, až vždycky podle spotřeby,“ doplňuje Marek Meitner.
Nedorozumění vzniká i kvůli poloze objektu. „Míváme připomínky k tomu, že chata je v chatové osadě. Lidé mají třeba strach, že budou někoho rušit, a potom vznikají různé třenice,“ popisuje Meitner a dodává, že někdy je předmět stížnosti bizardní. Hosté si třeba stěžovali, že v lese bzučí včely.
Problémy řešte hned, ne až po dovolené
Jakékoli stížnosti je lepší řešit okamžitě, nejlépe přímo u majitele rekreačního objektu. Po příjezdu by si měl host zkontrolovat, jestli je na místě inzerované vybavení a zda je funkční.
„My jsme portál, kde je odpovědnost na straně ubytovatele, nicméně pokud se vyskytne nějaký problém, tak do toho vždycky aktivně zasahujeme. Mně se osvědčilo obvolat zúčastněné strany a zprostředkovat dohodu,“ líčí Meitner.
Klienti si ale obvykle nechávají své výhrady až na závěr pobytu. „Lidé mlčí a nechávají to na konec. Mají starodávnou představu o tom, že to budou reklamovat po pobytu. Jenomže dneska už to takhle nefunguje. Hoteliér, ubytovatel nebo cestovka se vždycky snaží problém vyřešit hned, aby ten klient neměl pokaženou dovolenou.“
Kdo je na druhém břehu a svou nemovitost plánuje naopak pronajmout, měl by investovat čas do nastavení vstřícného vztahu s hosty. První dojem je zásadní. „Pokud je ubytovatel zasmušilý nebo hned přísný, nikdy si ten vztah nevybuduje,“ připomíná Meitner.
Ubytování na prázdniny zprostředkovávají například i servery e-chalupy.cz nebo chata.cz.