Hlavní obsah

Havlová, Pánek i Halík ve videopozdravu přejí dalajlamovi k 85. narozeninám

Videozdravice českých osobností.Video: Češi podporují Tibet

 

Reklama

7. 7. 2020 9:16

Bývalá první dáma Dagmar Havlová, duchovní a filozof Tomáš Halík, pražský primátor Zdeněk Hřib, ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, několik senátorů, herců a další osobnosti natočili videopozdrav.

Článek

Gratulují v něm dalajlamovi k jeho 85. narozeninám. Vyjadřují také respekt k hodnotám a myšlenkám, které duchovní vůdce Tibetu dlouhá léta prosazuje.

Spot budou jeho iniciátoři z iniciativy Češi Tibet podporují a senátní Skupiny přátel Tibetu šířit i přes sociální sítě po celém světě, zejména mezi tibetskými komunitami.

Tändzin Gjamccho, známý jako 14. dalajlama, je nositelem Nobelovy ceny za mír. Požaduje, aby byla Tibetu zaručena širší autonomie a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody. Přes 60 let žije v indickém exilu. Pro čínskou vládu je dlouhodobě jedním z nejnebezpečnějších separatistů. Díky svým myšlenkám o svobodě, míru, náboženství či lidských právech, ale i smyslu pro humor má dalajlama příznivce po celém světě. Respektují ho a přijímají i někteří nejvyšší představitelé států, jiní se ale kvůli hrozbě zhoršených vztahů s Pekingem s dalajlamou odmítají sejít. Mezi dalajlamovy blízké přátele patřil také bývalý český a československý prezident Václav Havel.

Dalajlamovi poslali narozeninovou gratulaci také místopředsedové Senátu Jiří Růžička (TOP 09) a Jan Horník (STAN), předseda senátní Skupiny přátel Tibetu Přemysl Rabas (za hnutí Senátor 21) a další členové horní parlamentní komory. „Jeho Svatost dalajlama moc dobře ví, že myšlenka svobodného Tibetu má v České republice velké zastání, a to nejen u politiků, ale i u široké veřejnosti. Ostatně se o tom přesvědčil osobně při svých několikerých návštěvách Prahy. Narozeninovým přáním mu dáváme najevo, že i přes rozporuplné výroky některých českých představitelů má podpora svobodného Tibetu a lidských práv v naší zemi stále své místo,“ uvedl Růžička.

„V obou komorách českého parlamentu se ke skupinám přátel Tibetu hlásí 57 zákonodárců, což je po Japonsku druhá nejpočetnější protibetská parlamentní iniciativa na světě,“ informovala Kateřina Bursíková Jacques ze Skupiny přátel Tibetu v českém Senátu.

Peking trvá na tom, že Tibet je historicky nedílnou součástí čínského území. Tvrdí, že jeho vláda této oblasti přinesla prosperitu a stabilitu a odmítá obvinění tibetských exulantů a ochránců lidských práv z represe.

Reklama

Doporučované