Hlavní obsah

Česká televize točí seriál Ochránce s Lukášem Vaculíkem

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

20. 10. 2020 15:57

Česká televize (ČT) točí seriál Ochránce s Lukášem Vaculíkem v roli školského ombudsmana, který v něm řeší situace inspirované skutečnými událostmi.

Článek

Desetidílný seriál se zabývá případy, jako jsou například vražda učitelky či sexuální obtěžování žáků. Ochránce vzniká v tvůrčí producentské skupině Michala Reitlera, jež stojí za snímky Metanol a Dukla 61, seriálem Most! nebo sérií Případy 1. oddělení. ČTK o tom dnes informovala mluvčí ČT Karolína Blinková.

„Úkolem hlavního hrdiny je ochránit, tedy zjistit, kdo je viník, kdo je agresor nebo kde se stala příčina v prostředí, v němž jsou děti i dospělí oběťmi častěji, než si připouštíme. Mezi rodiči, učiteli i studenty a žáky jsou každodenní nenápadní hrdinové. Vyzdvižení jejich příběhů a zastání se těch, co tlačí větší náklad, než unesou, jsou cíle našeho seriálu,“ uvedl Reitler.

Hlavní postava, školský ombudsman Aleš Pelán (Vaculík), se často angažuje navzdory zavedeným zvyklostem. Zastává se lidí, kteří se ve školství dostanou do úzkých. „Je sebevědomý, chvílemi trochu arogantní. Chce ale pomáhat. Za jednotlivými případy se nejezdí ukazovat, ale opravdu chce pomoct věci napravit,“ sdělil Vaculík. „Budu rád, když se diváci dozvědí, že tato funkce reálně existuje a že se na ni mohou v případě potřeby obrátit,“ dodal.

Podobně jako v Metanolu i v Ochránci Lukáše Vaculíka režíruje Tereza Kopáčová. „Scénáře Tomáše Feřtka, který se specializuje na oblast školství, mi odkryly nové světy. Dozvěděla jsem se mnoho informací a práce na seriálu má i vliv na můj soukromý život. S dcerou, která je v páté třídě, vzdělání řešíme mnohem více,“ podotkla.

Druhým režisérem desetidílné série je Tomáš Mašín, na scénářích se podílel Matěj Podzimek. Vedle Vaculíka se před kamerou objeví Pavel Řezníček, Jaroslav Plesl, Iveta Dušková, Barbora Kodetová Šporclová, Martha Issová, Vanda Hybnerová, Petra Hřebíčková, Miroslav Vladyka nebo Jan Čenský. Ochránce naváže na kriminální minisérie a seriály Místo zločinu Ostrava, Zrádci a Vysoká hra natočené podle skutečných událostí a uvedené na začátku letošního roku.

ČT byla loni nejsledovanější televizní skupinou u diváků starších 15 let, následuje Nova, která veřejnoprávní televizi předstihla v hlavním večerním vysílacím čase. Třetí je skupina Prima, která ale zaznamenala největší nárůst.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované