Hlavní obsah

Česko čeká ochlazení, ale jen do úterka. Extrémní vedra sužují jih Evropy

V Itálii a Rumunsku zemřelo kvůli horku od začátku srpna pět lidí (Video: AP)

 

Reklama

5. 8. 2017 19:41

V Česku se sobotní teploty pohybovaly okolo třicítky. Do úterka by měly teploty o pár stupňů klesnout. V jiných částech Evropy už evidují celkem pět obětí velkých veder a zemědělci odhadují pokles úrody.

Článek

Letní horko se v sobotu na českých teploměrech nejčastěji odrazilo teplotami okolo 30 stupňů Celsia. Do úterka by se však mělo mírně ochladit. Od středy se pak letní počasí vrátí opět na sobotní hodnoty.

Vlna veder ale nebývale silně zasáhla další evropské země. V Itálii, částech Francie, ve Španělsku a na Balkáně si od začátku srpna vyžádala nejméně pět životů, způsobuje požáry a ničí úrodu. Hrozí výpadky elektřiny a nedostatek vody.

Úřady v některých oblastech zavedly dopravní omezení a zakázaly práci venku v nejteplejší části dne, kdy teploty přesahují 40 stupňů Celsia. Zároveň vyzývají obyvatele, aby zůstali v uzavřených místnostech a pili dostatek vody, píší agentury. Podle meteorologů se jedná o „ochutnávku” toho, co kontinentu v příštích desetiletích nachystá globální oteplování, napsala agentura AFP.

Večerní zprávy, pátek 4. 8. 2017.

V Srbsku se hovoří o „pekelných” vedrech, která prý přišla z Afriky. V četných balkánských městech byla už dnes ráno kolem osmé hodiny naměřena teplota více než 30 stupňů Celsia. V průběhu dne vystoupala až na 42 stupňů. Začátkem týdne klesne denní teplota na hodnoty okolo 30 stupňů Celsia, než udeří další vlna veder.

V alpské oblasti Slovinska byla v tomto týdnu zaznamenána první tropická noc, kdy ve výšce 1500 metrů nad mořem teplota přes noc neklesla pod 20 stupňů. Chorvatské úřady vyzývají k opatrnosti turisty na plážích a během cest.

Dva mrtví jsou hlášeni z Rumunska. Pětačtyřicetiletý muž zkolaboval a zemřel v severovýchodní části země v pátek při práci na poli. Šedesátiletý muž zemřel ve čtvrtek na infarkt na ulici ve východorumunském přístavu.

V Itálii se jako příčina úmrtí uvádí vedro u nejméně tří osob. Na zdejší pohotovost se v posledních dnech obrací o 15 až 20 procent více lidí. Místní vedrům přezdívají „Lucifero” - Lucifer.

V Albánii kvůli velkým vedrům vypuklo na 15 lesních požárů, desítky dalších zachvátily jiné regiony. Horké a suché počasí ničí úrodu obilí a obavy z nedostatku vody přiměly úřady k výzvám omezit její užití jen na základní potřeby.

Maďarské státní železnice budou na frekventovaných nádražích rozdávat vodu. Lední medvědi v budapešťské zoologické zahradě dostávají obrovské porce ledových kostek a chlazených vodních melounů, aby se vyrovnali s teplotními podmínkami.

O 15 až 30 procent nižší má být letos kvůli počasí sklizeň vína a oliv.

Ve Francii je stále v paměti katastrofální rok 2003, kdy si horka podle odhadů vyžádala smrt 15 000 důchodců, z nichž někteří byli sami doma. V zemi bylo v pátek zaznamenáno několik teplotních rekordů, zvláště v Montpellier a na Korsice, kde se rtuť teploměru vyšplhala až na 42,7 °C.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované