Hlavní obsah

Čínský prezident Si Ťin-pching na konci týdne navštíví Severní Koreu

Čínský prezident Si Ťin-pching navštíví KLDR. (Video: Martin Zíta, AFP, Reuters)

 

Reklama

17. 6. 2019 14:37

Do Severní Koreje má čínský prezident podle státních médií dorazit ve čtvrtek 20. června. V zemi zůstane do pátku.

Článek

Čínský prezident Si Ťin-pching navštíví ve čtvrtek a v pátek Severní Koreu. S odkazem na čínskou státní televizi CCTV o tom informovaly zahraniční zpravodajské agentury. Podle agentury AFP se jedná o první návštěvu čínského prezidenta v KLDR od roku 2005, kdy do Severní Koreje zavítal Siův předchůdce v úřadu Chu Ťin-tchao. Severokorejský diktátor Kim byl v Číně od začátku loňského roku čtyřikrát.

Prezidenta Číny, která je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem a obchodním partnerem KLDR, pozval do Severní Koreje její vůdce Kim Čong-un. S ním se také Si během návštěvy sejde. Jednat budou o situaci na Korejském poloostrově, sdělila čínská televize.

Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem a obchodním partnerem Severní Koreje. Čínská televize CCTV uvedla, že návštěva se uskuteční v roce, kdy Peking a Pchjongjang slaví 70. výročí navázání diplomatických vztahů.

Obě strany si vymění názory na situaci na Korejském poloostrově a budou usilovat o nový pokrok v politickém řešení krize, oznámila televize CCTV.

Zpráva o chystané cestě nejvyššího představitele Číny do Severní Koreje přichází v době napjatých vztahů mezi Spojenými státy a KLDR po druhém summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa v únoru ve vietnamské metropoli Hanoji. Tato schůzka zaměřená na jaderné odzbrojení Korejského poloostrova skončila předčasně a bez dohody.

Washington po únorovém setkání obvinil Pchjongjang, že požadoval v podstatě zrušení všech sankcí, které na něj byly uvaleny za jeho jaderné a raketové testy, výměnou za pouhé částečné odzbrojení. KLDR naopak uvedla, že žádala zmírnění sankcí, za což nabízela uzavření veškerých zařízení ve svém hlavním jaderném komplexu v Jongbjonu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované