Hlavní obsah

Nové zjištění vědců: Letní smog napadá imunitu, ztěžuje dýchání a zkracuje nám život

Rozhovor s Janem Topinkou o letním smogu. (Video: Silvie Friedmannová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

5. 7. 2018 19:26

Sezóna letního smogu se blíží. Každým rokem ho spouští vysoké koncentrace přízemního ozónu za působení slunečních paprsků. Velkým rizikem je hlavně pro malé děti, lidi chronicky nemocné a seniory, popsal ve Víkendovém rozhovoru Jan Topinka, který řídí Laboratoř genetické toxikologie v Ústavu experimentální medicíny.

Článek

Vědci nově zjistili, že letní smog má vliv na zánětlivé procesy v lidském těle. Dlouhodobě se podílí také na vzniku rakovinových nádorů. Někdy se o něm mluví jako o fotosmogu, protože vzniká v období horkého a velmi slunného počasí.

Letní smog vypadá jako poklička nad krajinou, vysvětluje Jan Topinka. Barevně připomíná žlutou mlhu. Nejvíc zasahuje země s vysokou vlhkostí vzduchu, velkým problémem je například v Číně a Indii, nebo také ve velkých městech USA, typicky Los Angeles. „Dýchat vzduch v Dillí, to je jako vykouřit 44 krabiček cigaret,” popsal Jan Topinka. Běžně se ale vyskytuje ve velkých městech Evropy, včetně Česka.

V jakých oblastech České republiky jsou lidé nejvíc ohrožení letním smogem a jak se před ním chránit? Dozvíte se ve videu uvnitř článku.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované