Hlavní obsah

Čtyři dny po explozi zůstává v Bejrútu ještě 60 pohřešovaných

Foto: twitter.com/hasici_cr

Čeští hasiči před silem, v němž výbuch zničil většinu libanonských zásob obilí.

Reklama

8. 8. 2020 10:44

V Bejrútu pokračuje práce českých záchranářů, v sobotu prohledávají obytné domy v okolí výbuchu.

Článek

Čtyři dny po ničivé explozi v bejrútském přístavu zůstává stále ještě přes 60 pohřešovaných, zahynulo 154 lidí. Z více než 5000 zraněných je přes sto v kritickém stavu. Oznámil to odpovědný pracovník libanonského ministerstva zdravotnictví.

„Počet mrtvých vzrostl na 154, z nichž 25 zatím ještě nebylo identifikováno,“ citovala jej agentura AFP. „Kromě toho ještě registrujeme 60 pohřešovaných.“

Vyšetřovatelé výbuchu podle libanonského prezidenta Michela Aúna zkoumají, zda příčinou neštěstí byla nedbalost, nehoda či vnější zásah. Se stále menší nadějí na vyproštění živých pokračují záchranné práce, jichž se účastní také čeští záchranáři.

+3

Speciální tým USAR pokračoval celý pátek ve vyhledávacích a záchranných pracích v Bejrútu. Čeští záchranáři byli nasazeni v přiděleném sektoru, který je strategickou potravinovou cestou, sdělila dnes ČTK mluvčí hasičů Nicole Studená.

Jde o místo v přístavu, kde mohou přistávat velké lodě s potravinami, které se pak distribuují dál pozemní cestou. Bylo tedy nutné prohledat sutiny, jestli v nich nikdo nezůstal, aby na místo mohla dorazit těžká technika, která trosky odklidí a vyčistí cestu pro průjezd aut.

Práce českých záchranářů v Bejrútu. (Video: USAR tým.)

Odpoledne jela vyhledávací skupina na další místo rozhodnout, zda je vhodné k nasazení. Nakonec tam ale po dohodě s katarským týmem nebyli čeští záchranáři a psi potřeba.

Bezpečnostní situace v oblasti, kde Češi působí, je podle Studené stabilní. V centru města a v blízkosti vládních budov se v nočních hodinách konaly demonstrace, které ale nemají dopad na bezpečnost týmu. Transport týmu stále zajišťuje libanonská armáda. Místo nasazení je v uzavřené oblasti pod kontrolou armády. Všichni členové týmu jsou v pořádku.

Po dnešním ranním brífinku na velitelství odjel tým na místo nasazení, kde se uskuteční prohlídka obytných domů, uvedla mluvčí Studená.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované