Hlavní obsah

Cyklón Bulbul usmrtil nejméně 14 lidí. Pohřešují se desítky rybářů na moři i v deltě Gangy

Cyklón Bulbul zasáhl Bangladéš. (Video: AP)

 

Reklama

10. 11. 2019 18:18

V Bangladéši se mnoho lidí před živlem zachránilo díky včasně oznámené evakuaci.

Článek

Silný cyklón Bulbul, který v noci ze soboty na neděli zasáhl východní Indii a Bengálsko, si vyžádal nejméně 14 mrtvých a další zranil. Dva miliony Bangladéšanů kvůli němu musely opustit domovy. Informovala o tom agentura AFP.

Bouři, která přinesla vytrvalý déšť, doprovázel vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu a poryvy dosahující až 130 kilometrů za hodinu. Když se začal cyklón pohybovat po jihozápadním pobřeží Bangladéše, postupně začal slábnout.

V Bangladéši mnoho životů zachránila hlavně rychlá sobotní evakuace. Pro občany hlavně pobřežních oblastí bylo připraveno přes 5500 provizorních přístřešků. Cyklón v této nížinné zemi, kde žijí také tisíce uprchlíků ze sousední Barmy, poškodil okolo 4000 převážně hliněných či plechových domků.

O život přišel šedesátiletý rybář, který odmítal opustit svůj příbytek a následně zemřel, když na jeho dům se slaměnou střechou spadl strom. Zemřela také dvaapadesátiletá žena, která sice noc strávila v přístřešku s ostatními evakuovanými, ale ráno se vrátila domů a také na ni spadl strom.

Kvůli cyklónu zemřeli v Bangladéši další čtyři lidé, úřady ohlásily nejméně 20 zraněných. Pět lidí, s nimiž se potopil rybářský člun v deltě Gangy, se stále pohřešuje. Podle agentury Reuters není k nalezení také 36 rybářů, kteří byli na moři a nedaří se s nimi spojit.

Nyní cyklón zeslábl. „Proměnil se v oblast velké tlakové níže, která způsobila silné srážky,“ citovala AFP zástupce bangladéšského meteorologického úřadu.

Asi 1500 převážně místních turistů zůstalo podle úřadů uvězněno na bangladéšském ostrově Svatého Martina. Všichni budou ale zachráněni, jelikož bouře zeslábla, uvedl představitel úřadu pro krizové situace Enamur Rahmán.

Živel již v sobotu odpoledne zasáhl východ Indie. Desítky tisíc lidí tam úřady evakuovaly, o život přišlo osm lidí, oznámily v neděli úřady. Dva zemřeli po pádu stromu ve státě Západní Bengálsko, jeden přišel o život v hlavním městě regionu Kalkatě. Na dalšího člověka se ve státě Urísa zřítila zeď.

Bangladéš, jehož velká část se nachází ve výšce do deseti metrů nad mořem, cyklóny zasahují často v období mezi dubnem a prosincem. Bouře si v posledních desetiletích vyžádaly statisíce obětí, úřady ale v posledních letech výrazně zlepšily přípravu a při loňském silném cyklónu Fani tak zemřelo „jen“ deset lidí. Bouře Sidr, která zemi zasáhla v roce 2007, si naproti tomu vyžádala nejméně 3000 obětí na životech.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované