Hlavní obsah

Další otrava Novičokem. Dva lidé jsou v nemocnici v kritickém stavu

Foto: Profimedia.cz

Otrávení Charlie Rowley a Dawn Sturgessová.

Reklama

4. 7. 2018 23:25
aktualizováno • 5. 7. 2018 1:44

Dvojice Britů, která byla v sobotu nalezena v bezvědomí v jejich bytě v britském Amesbury, byla otrávena nervovým jedem Novičok, uvedli vyšetřovatelé.

Článek

Čtyři měsíce po travičském útoku proti bývalému ruskému dvojímu agentovi Sergeji Skripalovi a jeho dceři objevila britská policie několik kilometrů od jejich domova pár vykazující podobné příznaky otravy. Dnes večer protiteroristická policie potvrdila, že látkou, kterou byli otráveni, byl stejně jako v případě Skripalových Novičok. Muž a žena jsou v kritickém stavu v nemocnici v jihoanglickém Salisbury, kde byli předtím hospitalizováni i Skripalovi. Poté, co policie hrabství Wiltshire označila událost za „vážný incident”, dnes převzala vyšetřování případu protiteroristická jednotka. Policie nicméně zatím nepotvrdila, zda byl v případu spáchán zločin.

Britský pár, který je v kritickém stavu v nemocnici, byl vystaven působení jedu Novičok, oznámil dnes šéf protiteroristické policie. Jde o stejnou látku, kterou byl před čtyřmi měsíci otráven bývalý dvojí agent Sergej Skripal a jeho dcera. Britové byli nalezeni v bezvědomí v domě ve městě Amesbury, které leží nedaleko Salisbury. Právě v Salisbury byli otrávení Skripalovi 4. března nalezeni.

Mapa Jiřího Hoška: Zažívají jedy a travičství v mezinárodní politice něco na způsob renesance?

(Video: Hošek, Seznam Zprávy)

„V této fázi zatím není jasné, zda byl spáchán zločin,” uvedl na tiskové konferenci Paul Mills, zástupce policejního velitele v hrabství Wiltshire. Policisté spolupracují se všemi partnery, aby dosáhli pokroku ve vyšetřování.

Ráno se kvůli kauze sešel vládní výbor pro krizové situace a průběžně byli o vývoji vyšetřování informováni ministři vlády v čele s premiérkou Theresou Mayovou.

Pětačtyřicetiletý muž a o rok mladší žena byli nalezeni v bezvědomí v domě v Amesbury, záchranáři tam zasahovali již v sobotu večer 30. června. Policie jejich jména nezveřejnila, podle přátel jde o Charlieho Rowleyho a Dawn Sturgessovou. Původně se předpokládalo, že jejich stav je zřejmě následek užití heroinu či kokainu z kontaminované dávky. To se ale nepotvrdilo a vzorky látky byly podle bulvárního listu The Sun odeslány do vojenské laboratoře v Porton Downu. Toto pracoviště v březnu zjistilo, že jed, kterým byli přiotráveni Skripalovi, byla armádní látka typu Novičok. K témuž závěru dnes dospělo i v případě otravy druhé dvojice.

Šéf britské protiteroristické policie Neil Basu zdůraznil, že zpravodajské informace nenasvědčují tomu, že by byla dvojice vystavena působení jedu úmyslně. Neví se ani to, jak se k nim látka dostala. Podle policie se nikdo další vykazující stejné symptomy zatím neobjevil.

O dvojici z Amesbury, u které se uvádí, že příležitostně užívá drogy, přitom není nic známo o tom, že by měla nějakou spojitost s Ruskem či tajnými službami. Policie přesto pracuje i s možností, že nejnovější případ souvisí s kauzou Skripalových, která je rovněž dál rozplétána. Ve čtvrtek se bude wiltshireským případem zabývat vládní krizová komise v čele s ministrem vnitra Sajidem Javidem.

Kvůli vyšetřování uzavřela policie několik lokalit, kde se přiotrávený pár pohyboval: jednak dům v ulici Muggleton, drogerii v centru Amesbury, stejně jako baptistické centrum s kostelem ve stejné obci, kde se oběti zúčastnily místní slavnosti. Na té byly zhruba dvě stovky lidí, z nichž nikdo následně nehlásil podobné zdravotní potíže. Uzavřen byla také park královny Alžběty v nedalekém Salisbury.

Jak funguje Novičok?

(Video: AP, Reuters)

Anglická zdravotnická služba předtím uvedla, že případ nepředstavuje zatím „významné zdravotní riziko pro širokou veřejnost”. Toto stanovisko bude „průběžně přehodnocováno v závislosti na dostupných informacích”, dodal nicméně mluvčí služby.

Salisbury se letos v březnu stalo dějištěm otravy Sergeje Skripala, který v minulosti sloužil nejen ruské, ale i britské tajné službě, a jeho dcery Julije. Britská vláda tvrdí, že otravnou látkou byl Novičok vyráběný v někdejším Sovětském svazu, a obvinila z útoku Moskvu. Ta odpovědnost odmítla. Případ vyvolal mezinárodní roztržku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované