Hlavní obsah

Daňová správa musí prověřit Babišovy korunové dluhopisy, trvá si na svém Sobotka

Rozpočtový výbor má podezření na možné obcházení zákona při emisích takzvaných korunových dluhopisů v roce 2012. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

13. 3. 2017 20:09

Premiér to uvedl po jednání koaliční rady.

Článek

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) trvá na tom, aby daňová správa reagovala na pochybnosti rozpočtového výboru o možném obcházení zákona při emisích takzvaných korunových dluhopisů v roce 2012. Předseda vlády to řekl novinářům po dnešním jednání koaliční rady.

Koalice se zabývala problémem dluhopisů na přání Sobotky, proti byl vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Toho Sobotka před časem vyzval, aby osvětlil okolnosti nákupu dluhopisů společnosti Agrofert, kterou Babiš dříve vlastnil.

„Je třeba, aby daňová správa jasně reagovala na usnesení rozpočtového výboru. Sociální demokracie trvá na tom, aby rozpočtový výbor dostal jasnou a pokud možno konkrétní odpověď," uvedl Sobotka. „Požádal jsem ministra financí a náměstkyni ministra financí, aby Ministerstvo financí reagovalo na usnesení rozpočtového výboru a v termínu, o který výbor požádal, poskytlo maximum možných informací," dodal.

Hnutí ANO se zařazením tématu dluhopisů na koaliční radu nesouhlasilo. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek řekl novinářům, že tuto námitku zástupci hnutí na radě zopakovali. „Řekli jsme, že se domníváme že usnesení rozpočtového výboru je v rozporu se zákonem o jednání Poslanecké sněmovny a že rozpočtový výbor nemůže ukládat úkoly Finanční správě," poznamenal. Stejně jako už dříve Babiš označil Faltýnek rozruch kolem dluhopisů za předvolební marketingový tah ČSSD.

Předseda třetí koaliční strany Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) po jednání koalice řekl České televizi, že v otázce dluhopisů není jasný výsledek. Sobotka a Babiš si podle něj „vyjasňovali určité věci". Dodal také, že na pochybnosti rozpočtového výboru daňová správa odpoví podle dohody koaličních partnerů.

Faltýnek dodal, že zástupci koaličních stran konstatovali, že daňová správa kontrolu dluhopisů provádí. Premiér podotkl, že sdělení správy by mělo jasně ukázat, že úřad funguje řádně, správně a nezávisle.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované