Hlavní obsah

Dav v ulicích Egypta volá po pádu režimu. K protestům svolal na sítích herec v exilu

Obyvatelé Egypta žádají odstoupení prezidenta. (Video: Filip Kalčák, AP, Reuters)

Reklama

22. 9. 2019 18:47

Egyptský herec Muhammad Alí obvinil prezidenta Abdala Fattáha Sísího, že utratil obrovské sumy peněz za luxusní paláce.

Článek

V Suezu východně od Káhiry v noci na neděli pokračovaly zakázané demonstrace proti vládě autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Podle policie ve městě protestovalo několik desítek lidí, účastníci však hovoří o dvou stech. Pořádkové síly podle jednoho z demonstrantů zasáhly slzným plynem, gumovými projektily i ostrou municí, přičemž několik lidí utrpělo zranění. Od pátku bylo v Egyptě v souvislosti s demonstracemi zatčeno 74 lidí, informovala o tom agentura AFP.

Jeden z obyvatel Suezu sdělil francouzské agentuře, že po policejním zásahu se vytvořil tak velký oblak slzného plynu, že dosáhl až ke dveřím jeho domu, který stojí několik kilometrů od místa incidentu.

Nevládní organizace Human Rights Watch v sobotu vyzvala egyptské úřady k propuštění všech zadržených demonstrantů a k respektování práva na pokojné protesty. „Bezpečnostní agentury prezidenta Sísího opakovaně použily k potlačení pokojných protestů hrubé síly,“ prohlásil Michael Page, ředitel organizace pro Blízký východ a severní Afriku. „Egyptské úřady by si měly uvědomit, že svět je sleduje, a měly by přijmout veškeré potřebné kroky, aby se násilnosti neopakovaly,“ dodal.

V sobotu hlídkovala policie v okolí náměstí Tahrír v Káhiře, kde den předtím zasahovala slzným plynem proti první protivládní demonstraci v Egyptě za několik posledních let. Protestující vykřikovali hesla jako „Sísí, odejdi!“ či „Lid žádá pád režimu!“. V pátek se demonstrace podle katarské televizní stanice Al-Džazíra uskutečnily nejméně v osmi městech, včetně druhého největšího egyptského města Alexandrie či právě Suezu. Protesty se odehrávají v době, kdy je prezident Sísí na cestě do Spojených států, kde příští týden zasedá Valné shromáždění OSN. K demonstracím se zatím nevyjádřil.

Výzvy k protivládním protestům se začaly objevovat na sociálních médiích v posledních dnech. Vycházejí především od egyptského podnikatele, herce a politického aktivisty žijícího ve španělském exilu Muhammada Alího. Ten na začátku září zveřejnil na internetu sérii videonahrávek, ve kterých obviňuje egyptskou armádu a prezidenta Sísího, že utratili obrovské sumy za luxusní paláce, zatímco miliony Egypťanů žijí v bídě. Sísí veškerá obvinění popřel a označil je za lži.

V roce 2013 stál současný prezident v čele armády, která svrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2014 Sísí tvrdě zakročil proti disentu. V zemi stále platí výjimečný stav a úřady zatkly tisíce islamistů a opozičních aktivistů.

Prezidentské volby v roce 2018 vyhrál Sísí se ziskem 97 procent hlasů. V hlasování neměl prakticky žádné soupeře.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené