Hlavní obsah

Den v byznysu: Nepěkné vyhlídky. Podniky živoří a Česko se dál zadlužuje

Pusťte si pořad Den v byznysu. (Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy)

 

Reklama

3. 6. 18:10

Rychlý přehled nejdůležitějších událostí, které se v byznysu odehrály doma i ve světě ve čtvrtek 3. června.

Článek

Česko narazí na takzvanou dluhovou brzdu patrně už v roce 2024, varuje Národní rozpočtová rada. Konsolidace veřejných financí je podle ní nedostatečná.

Ministerstvo financí navrhuje deficit státního rozpočtu pro příští rok ve výši 390 miliard a pro následující dva roky 370 a 343 miliard korun. To je podle rady příliš a na hraně pravidel rozpočtové odpovědnosti.

Podle rady navíc stát přijímá opatření, která situaci zhoršují. Jako příklad uvedla růst důchodů nad zákonnou valorizaci nebo zvýšení přídavků na děti. Konkrétně to má dopad 4,5 miliardy korun. Navýšení daňového zvýhodnění na druhé a třetí dítě pak přináší další výpadek 2,1 miliardy korun.

Lapčík chce ovládnout Trinity Bank

Bankéř Radomír Lapčík chce ovládnout Trinity Bank – pomocí vložení své společnosti SAB Finance do banky. Tím chce získat nad celou nově vytvořenou entitou kontrolu. Transakce má navýšit kapitál banky o půldruhé miliardy. Momentálně Lapčík v bance ovládá necelých 10 procent.

Mzdy ve třetině firem budou stagnovat

Třetina firem nebude zvyšovat mzdy. Plošné zvyšování mezd do pěti procent hlásí čtvrtina firem, do deseti procent se rozhodlo plošně zvýšit mzdy sedm procent zaměstnavatelů. Vyplývá to z průzkumu agentury Hays mezi 300 zaměstnavateli.

Největší Komárkův realitní projekt otevírá

U stanice metra Bořislavka v Praze 6 se po dlouhých letech příprav a třech letech výstavby začne postupně otevírat kancelářské a obchodní centrum Bořislavka. Hodnota nového komplexu je 3,5 miliardy korun. Jde o dosud největší realitní projekt skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka. Ta v budově, kde bude i nákupní centrum, bude sídlit.

Třetina gastro podniků neotevřela

Pondělní znovuotevření gastra se okamžitě projevilo jak v počtu otevřených podniků, tak i v jejich tržbách, uvedla společnost Dotykačka. Hned v pondělí se tržby dostaly na předcovidové hodnoty z února 2020, a dokonce je o 4 procenta překonaly. Nicméně oproti běžnému období na přelomu května a červny by měly být ještě o 35 procent vyšší.

Při otevřených okénkách byly tržby o 40 procent nižší než před pandemií a s otevřením zahrádek byly zhruba už jen sedm procent v mínusu.

Nejvíc se do normálu začaly vracet fastfoody, sportbary a restaurace, naopak stále ve výrazném mínusu jsou disko kluby. Podobné zlepšení je vidět i u počtu otevřených podniků.

Před třemi týdny měla zavřeno polovina a po otevření zahrádek to byla už jen třetina. Ač nyní mohou zákazníci do vnitřních prostor, zavřeno má podle Dotykačky stále čtvrtina podniků, meziročně je to jen třetina. Nejvíce zavřené zůstávají disko kluby, hospody a bary.

Přehled událostí z byznysu z předchozích dní si pusťte v rychlém videu ZDE, pokud chcete rychlý přehled dnešních ekonomických zpráv, přejděte SEM, a pokud vás byznys opravdu zajímá a chcete vidět jeho špičkovou podobu, podívejte se SEM.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované