Hlavní obsah

Dětští figuranti si šli koupit tvrdý alkohol. A uspěli, zjistila inspekce

Na konci školního roku se opět prodával dětem tvrdý alkohol, zjistila ČOI. (Video: Seznam.cz)

Z dat národní protidrogové koordinátorky vyplývá, že průměrný věk první opilosti dětí je 12 let, opakovaně opilá byla třetina patnáctiletých.

Článek

Česká obchodní inspekce je už několik let zapojena do celostátní akce pod názvem HAD – hazard, alkohol a děti. A protože od roku 2017 může, posílá na kontroly figuranty. Tedy děti ve věku okolo patnácti, šestnácti let. Loni takto proběhlo 519 kontrol a porušení zákona, kdy obchodníci prodali alkohol dítěti, se zjistilo ve 290 případech.

Letos proběhla kontrola na závěr školního roku v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, ČOI jich provedla šestnáct. Ve 12 prodejnách prodali alkohol dětem.

„Vypadá to úplně normálně. Děti přijdou do obchodu, řeknou si o nějaký, většinou tvrdý alkohol, a pokud je ten alkohol dítěti prodán, přichází inspektor ČOI a začne sepisování protokolu o porušení zákona. S inspektory přichází také policie, která může kontrolovat i děti v okolí, jestli jim nebyl prodán alkohol a nejsou v podnapilém stavu,“ popisuje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Někteří hospodští se brání, že není poznat, že jde o děti mladší osmnácti let. „Nebereme jako figuranty děti, které vypadají starší, tedy třeba chlapce, kteří už mají vousy,“ namítá Fröhlich.

Pokuty za prodej alkoholu mladistvým jsou až do výše jednoho milionu korun. V jednom případě ČOI zakázala podnikateli činnost, což je nejtvrdší trest. A to na Brněnsku, kde prodejce i přes opakované pokuty dál prodával alkohol dětem.

Více o kontrolách České obchodní inspekce ve videu nad článkem. Rozhovor je součástí pořadu Letní ráno, najdete ho na Televizi Seznam celé prázdniny každý všední den od 8 do 10 hodin.

Návod k naladění Televize Seznam najdete zde.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Sněmovna nedokončila debatu o zvýšení spotřebních daní

    Sněmovna dnes nedokončila úvodní kolo debaty o vládním daňovém balíčku, takzvaném sazbovém, který především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků. Podle předsedy klubu vládního hnutí ANO Jaroslava Faltýnka by se Sněmovna měla k předloze vrátit ve středu. K dalším bodům, například ke zvýšení rodičovského příspěvku, se dnes už poslanci nedostali.

    Balíček zvyšuje i zdanění hazardu. Jeho hlavním cílem je omezit dostupnost hlavně cigaret i alkoholu a snížit související nežádoucí společenské dopady. Opoziční poslanci však vládu obviňovali z toho, že spíše chce získat další peníze do rozpočtu. Balíček by měl veřejným rozpočtům přinést podle propočtu Ministerstva financí v letech 2020 a 2021 každoročně přes deset miliard korun.

  • Prezident Donald Trump nesmí blokovat přístup na svůj twitterový účet

    Federální odvolací soud v New Yorku dnes potvrdil loňský verdikt soudu nižší instance, podle něhož prezident Donald Trump nesmí svým kritikům blokovat přístup ke svému oficiálnímu twitterovému účtu. Podle agentury AP se tříčlenný senát shodl s názorem nižšího soudu, že Trump blokováním svých kritiků porušuje první dodatek k ústavě USA o svobodě projevu.

    Trump má na Twitteru přes 60 milionů sledujících. Loni ale zablokoval některé z těch, kteří se rozhodli záležitost dát k soudu, a znovu si tak vymoci přístup k prezidentovu účtu. Trump používá Twitter pro komunikaci s veřejností, sdělování svých názorů a vydávání politických prohlášení prakticky denně.