Hlavní obsah

Policie po razii obvinila náměstka Hlubučka, Hřib ho vyzval k rezignaci

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Pražský náměstek za STAN Petr Hlubuček.

Reklama

15. 6. 2022 11:04
aktualizováno • 15. 6. 2022 14:47

Podle zdroje blízkého vyšetřování je pražský zastupitel a náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) mezi obviněnými v kauze podezřelého hospodaření pražského dopravního podniku. Pražský primátor ho vyzval k rezignaci.

Článek

Průběžně aktualizujeme.

Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahuje od rána na řadě míst v Praze. Jak uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Praze, policie obvinila 11 lidí kvůli hospodaření společnosti Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Státní zástupce neupřesnil, koho se trestní stíhání týká. Podle zdrojů redakce je ale mezi obviněnými například pražský náměstek Petr Hlubuček. Tuto informaci přinesl i Radiožurnál, který přidal další jméno: obviněným je podle rozhlasu i podnikatel a lobbista Michal Redl.

Jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině. Redl čelí podle Radiožurnálu také podezření, že nedovoleně nakládal s omamnými a psychotropními látkami.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) už vyzval Hlubučka k rezignaci. Pokud tak neučiní, zastupitelstvo ho zítra odvolá.

Jak pro Seznam Zprávy uvedl pražský poslanec STAN Jan Lacina, i na celorepublikové úrovni se chce hnutí nově o vzniklé situaci poradit. „Zatím víme jen to, co vědí média. Nepochybuji o tom, že to bude předsednictvo strany v nejbližších hodinách řešit,“ řekl Lacina. „Někteří kolegové se ho snažili kontaktovat, ale nepodařilo se to,“ dodal.

Ministr školství Petr Gazdík poté potvrdil, že se předsednictvo STAN mimořádně sejde online formou. „Informace mám jako každý jiný pouze z médií, proto nechci případ blíže komentovat. Věřím v nestranné vyšetřování. Samozřejmě, že to může hnutí poškodit. Ale na jakékoliv hodnocení máme příliš málo informací, což je v případě policejního vyšetřování běžné,“ uvedl.

Podle deníku MF DNES je ale sám Gazdík mezi těmi, o které se policie v souvislosti s razií zajímá. Při domovních prohlídkách údajně hledá materiály, které se ministra týkají.

S Redlem se znám, potvrdil Hlubuček

Osmačtyřicetiletý Petr Hlubuček působí od roku 2010 ve vedení radnice Praha-Lysolaje. Je předsedou pražského hnutí STAN a od roku 2018 náměstkem primátora. Na starosti má oblast infrastruktury, bezpečnosti a životního prostředí.

Předsedá dozorčí radě městské společnosti Pražské služby, působí i v dozorčí radě největší městské společnosti v zemi – pražského dopravního podniku.

Hlubučka zastupuje právník Lukáš Trojan, zatím však na telefonáty redakce nereagoval.

Podnikatel Michal Redl na počátku milénia spolupracoval s uprchlým zločincem Radovanem Krejčířem. Zlínský byznysmen, kterého soudy v Krejčířových kauzách minuly jen díky lékařskému potvrzení o vážné duševní poruše, má dlouholeté vazby na několik politiků STAN.

Redl s Hlubučkem se znají, což nedávno pro Seznam Zprávy potvrdil sám pražský náměstek. Uvedl tehdy, že je seznámil předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil, ten to však popřel.

Proč i VZP?

Jak zjistily Seznam Zprávy, policie se dnes zajímala i o podnikatele Pavla Dovhomilju, a to v souvislosti s IT zakázkami pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. I tam dnes policie zasahovala. Dovhomilja na snahu redakce jej kontaktovat nereagoval.

O Dovhomiljovi psaly Seznam Zprávy před několika týdny v souvislosti s Hlubučkem. Tehdy podnikatel uvedl, že není politicky aktivní a zaměřuje se primárně na vývoj software pro veřejný sektor.

Právě v této souvislosti se podle Hlubučka znají. „Pan Dovhomilja má IT firmu, která nám v Lysolajích dělala elektronický úřad. Takže se samozřejmě známe,“ vysvětlil Hlubuček, který je také starostou pražské městské čtvrti Lysolaje.

„Petra Hlubučka si velmi vážím a jsem rád, že jako jeden z mála nám dal prostor využít open-source technologie, které, jak pevně věřím, si získají svoje místo na českých úřadech,“ ocenil Dovhomilja spolupráci s Hlubučkovou městskou částí.

Dovhomilju v roce 2016 přistihl Radiožurnál při tajných schůzkách s někdejším právníkem podnikatele Ivo Rittiga, jak řešili zakázky dopravního podniku hlavního města.

Dalším podnikatelem, ke kterému dnes přijela policie, je podle zdrojů Seznam Zpráv Zakaria Nemrah, šedá eminence a zprostředkovatel mezi politiky a manažery státních firem. V minulosti působil jako funkcionář na Praze 9 ve Straně práv občanů - Zemanovců (SPOZ) a jako kandidát za projekt Uzdravme naši politiku, který později podpořil proklausovský volební blok Hlavu vzhůru.

I jeho se Seznam Zprávy pokoušely kontaktovat, telefon však nezvedal.

Kroky detektivů dle zjištění webu Lidovky.cz vedly také do kanceláře Tomáše Knížka, náměstka ředitele pro informatiku v největší zdravotní pojišťovny v zemi.

Mezi podezřelými je pak podle Radiožurnálu i člen představenstva dopravního podniku Matej Augustín, kterého do vedení podniku před třemi lety prosazoval právě Hlubuček.

Vyšetřování se podle MF DNES týká také někdejšího náměstka na ministerstvu zdravotnictví Marka Šnajdra a bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce.

Kauza hospodaření pražského dopravního podniku

O koho se policie zajímá:

  • Petr Hlubuček – pražský zastupitel a náměstek primátora za STAN pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti, podle informací redakce patří mezi obviněné,
  • Michal Redl – zlínský podnikatel a lobbista, na počátku milénia spolupracoval s uprchlým zločincem Radovanem Krejčířem, má dlouholeté vazby na několik politiků STAN, podle médií patří mezi obviněné,
  • Pavel Dovhomilja – podnikatel v oblasti vývoje softwaru pro veřejný sektor, v minulosti přistižen při tajných schůzkách s někdejším právníkem podnikatele Ivo Rittiga, jak řešili zakázky dopravního podniku hlavního města,
  • Zakaria Nemrah – šedá eminence a zprostředkovatel mezi politiky a manažery státních firem. V minulosti působil jako funkcionář na Praze 9 v SPOZ,
  • Tomáš Knížek – náměstek ředitele pro informatiku ve Všeobecné zdravotní pojišťovně,
  • Matej Augustín – člen představenstva dopravního podniku, kterého do vedení podniku před třemi lety prosazoval právě Hlubuček.

Kde policie zasahovala:

  • Magistrát hlavního města Praha, Dopravní podnik hlavního města Prahy, Všeobecná zdravotní pojišťovna, Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje.

Razie na mnoha místech

Kriminalisté od středečního rána zasahují na pražském magistrátu, v dopravním podniku, ale jak je uvedeno výše, třeba i v sídle Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Před sídlem dopravního podniku ve Vysočanech čekají novináři s kameramany. Policisté vidět nejsou. „Neptejte se mě na nic,“ opakuje recepční. Vedoucí odboru komunikace dopravního podniku Daniel Šabík ale potvrdil, že policie provedla v budově standardní procesní postupy. „DPP nejen v tomto případě, ale vždy poskytuje policii plnou součinnost. Kroky policie nebudeme dále komentovat,“ sdělil.

Žádné podrobnosti neuvedla ani mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Reklama

Doporučované