Hlavní obsah

Vyhoštěná Běloruska opustila Česko. Jsem v Moskvě, je tu sníh, ozvala se

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Natalia Sudlianková už opustila Česko.

Natalia Sudlianková dostala před měsícem vládou nařízeno, že se kvůli spolupráci s ruskou tajnou službou GRU musí z Česka do 30 dnů vystěhovat. Svou náhradní vlast opustila žena běloruského původu v nejzazším možném termínu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Podnikatelka a novinářka běloruského původu Natalia Sudlianková, jíž česká vláda kvůli spolupráci s Ruskem před měsícem nařídila do 30 dnů opustit Česko, už je mimo republiku.

Podle zjištění Seznam Zpráv ve čtvrtek v podvečer zamířila z Prahy letecky do Istanbulu a odtud, jak uvedlo vícero zdrojů, směřovala dále do Moskvy. Cesta přes Turecko je jednou z mála možností, jak se lze dnes do Ruska dostat, žádné přímé letecké spojení od zahájení ruské agrese na Ukrajině neexistuje.

Odlet Sudliankové do Turecka přímo potvrdil mluvčí cizinecké policie Josef Urban. „Můžeme potvrdit, že paní N. S. opustila dne 1. května 2025 letecky území České republiky a odcestovala do Istanbulu,“ uvedl pro Seznam Zprávy Urban s tím, že více k věci není oprávněn sdělovat.

Sama Natalia Sudlianková pak Seznam Zprávám v pátek bez bližších podrobností sdělila, že se „momentálně nachází na celnici v Moskvě“.

„Je tu sníh,“ popsala aktuální počasí v ruské metropoli, když se jí Seznam Zprávám podařilo dovolat. Poslala i dva snímky pořízené z paluby Turkish Airlines.

Česká vláda na začátku dubna zařadila Sudliankovou na vnitrostátní sankční seznam kvůli zjištění tajných služeb, že spolupracovala s ruskou vojenskou tajnou službou GRU. Podle nich Sudliankovou od roku 2021 řídil příslušník GRU Alexej Šavrov, jehož vláda připsala na sankční seznam též.

„Podílela se na vlivovém a informačním působení koordinovaném orgány ruské státní moci,“ uvedla k jejímu případu kontrarozvědka BIS.

Natalia Sudlianková ale nechce připustit, že by tajně pracovala pro Putinův režim a o své vůli udržovala styky s ruskými zpravodajskými důstojníky. „Nikdy jsem nebyla a nejsem vědomou spolupracovnicí GRU. Ani jsem nikdy nepodepsala žádný vázací akt,“ prohlásila v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy.

V té době ještě zvažovala tři varianty, kam se z Česka přestěhovat. Jako nejméně pravděpodobný viděla návrat do rodného Běloruska, dále zmínila právě Rusko a případně Uzbekistán.

V citovaném rozhovoru popřela, že by byla v kontaktu se zmíněným příslušníkem GRU Šavrovem.

„Já jsem jméno Šavrov nikdy neslyšela. Poprvé, až když o tom rozhodla (česká) vláda,“ tvrdila. „Viděla jsem v jednom z článků také nějakou údajnou fotografii pana Šavrova, ale nevybavuji si, že bych se s takovým člověkem potkala. Ten obličej mi vůbec není povědomý,“ prohlásila také vyhoštěná žena. Míní fotografii Šavrova v textu, který o Sudliankové vydal Dossier Center, projekt Michaila Chodorkovského.

Natalia Sudlianková do Česka přicestovala v roce 1999 a získala zde politický azyl. Posléze od roku 2002 pracovala v běloruské sekci Rádia Svobodná Evropa, přispívala do některých českých médií a jako šéfredaktorka řídila ruskojazyčný týdeník Pražský Telegraf. Po roce 2010 se vrhla do byznysu, kdy v čele komunikační agentury Essential Communication pracovala pro bohaté ruské firmy, jako je Rosatom, Gazprombank nebo i Roskosmos, ale také pro české firmy s ruským kapitálem jako třeba Safina.

Související témata:

Doporučované