Hlavní obsah

Kauza dopravního podniku: Soud poslal do vazby Hlubučka a další dva muže

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Policisté vedou bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka od soudu.

Reklama

17. 6. 2022 8:53
aktualizováno • 17. 6. 2022 19:03

Státní zástupce navrhoval vazbu pro celkem tři stíhané, u všech uspěl. Podle něj hrozilo, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky či spoluobviněné.

Článek

Soud poslal do vazby i třetího z obviněných v kauze korupce v pražském dopravním podniku.

Předtím soudce vyhověl u návrhu vzít do vazby dalšího z obviněných v kauze pražského dopravního podniku, a to někdejšího náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN). Panují u něj obavy, že by mohl uprchnout nebo ovlivňovat svědky.

Hlubučka přivedla k soudu policejní eskorta v pátek po poledni, na rukou měl pouta. Vazební zasedání trvalo přes dvě hodiny.

„Samozřejmě není rád, že jde do vazby. Kdo by byl rád?“ uvedl jeho právník Lukáš Trojan. Domnívá se, že až policie vyslechne dosud nevyslechnuté svědky, bude možné Hlubučkovu útěkovou vazbu nahradit jinými opatřeními.

Pobyt v policejní cele podle něj exnáměstek snáší „jako každý, takže normálně“. „Zatímco v médiích je označován za, řekněme, spoluřídící osobu té skupiny, z usnesení o zahájení trestního stíhání nic takového jednoznačně nevyplývá. Jeho role je tam podle mého hodnocení spíše okrajová,“ zdůraznil Trojan.

Tři návrhy

Dozorující státní zástupce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze navrhoval vazbu pro tři obviněné. Podle něj hrozí, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky či spoluobviněné. „Právní kvalifikace skutků, pro něž jsou obvinění stíháni, není identická,“ uvedl už ráno.

Jména neupřesnil. Že jedním z nich je Hlubuček, potvrdil už dříve jeho advokát Lukáš Trojan. Server Novinky pak napsal, že se návrh týká i podnikatelů Michala Redla a Zakaríi Nemraha.

„Aby osoba byla vzata do vazby, musí soud shledat, že trestní stíhání je důvodné. Mám za to, že k tomuto závěru zdejší soud dospěl,“ uvedl Borgula poté, co soud dopoledne vyhověl první z žádostí. Doplnil, že daný obviněný člověk je stíhaný za účast na organizované zločinecké skupině.

Obava z útěku a ovlivňování

Stíháni jsou pro založení organizované zločinecké skupiny nebo za účast na její činnosti, dále za požádání o úplatek s cílem opatřit si značný prospěch a také za nedovolené nakládání s drogami. V souvislosti s drogami média zmiňovala zlínského podnikatele a lobbistu Michala Redla, který byl podle policejních dokumentů zároveň hlavou celé skupiny.

V případu, který souvisí s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP), informovali žalobci o obvinění 11 lidí, Borgula v pátek odpoledne upřesnil, že trestní stíhání bylo zatím zahájeno proti deseti lidem.

Mezi obviněné patří podle čtvrtečních informací Seznam Zpráv i vedoucí jednotky informačních technologií dopravního podniku Luděk Šteffel, šéf právního odboru Dalibor Kučera, vedoucí odboru technické správy objektů Martin Vejsada, různí podnikatelé či osobní řidič Redla.

Obviněný je i Jindřich Špringl. O podnikateli v policejním obvinění stojí, že ovlivňoval zakázky na nový rádiový systém pražského dopravního podniku a na kamerový systém v metru.

V reakci pro Seznam Zprávy však vinu odmítl. „Mohu pouze sdělit, že odmítám, že bych se dopustil nějaké trestné činnosti, a poskytl jsem veškerou požadovanou součinnost policii za účelem vyjasnění mého obvinění,“ uvedl Špringl.

O co v kauze jde?

Z policejních protokolů vyplývá, že hlavou skupiny byl Redl, který v minulosti spolupracoval s uprchlým zločincem Radovanem Krejčířem. Skupina podle policie „systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od ‚vítězných‘ firem úplatky“.

Hlubuček ve čtvrtek rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Ve středu po výzvě vedení strany rezignoval na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu pozastavilo členství. Hlubuček se vzdal také členství v dozorčí radě DPP.

Hlubučkův obhájce Lukáš Trojan uvedl, že popis jednání jeho klienta, který je v usnesení o zahájení trestního stíhání, se diametrálně liší od toho, jak je Hlubuček a jeho role v kauze DP, na základě informací uniklých od médií, veřejně prezentována. „Lze tedy jen apelovat, aby i v případě Ing. Hlubučka jako osoby veřejného zájmu byl respektován princip presumpce neviny,“ uvedl Trojan.

Aktéři kauzy Dozimetr

 1. Michal Redl (48 let): Zlínský podnikatel, odsouzený v minulosti za podvody, spolupracovník Radovana Krejčíře. Jeho nástup do vězení odvrátil lékařský posudek, že je nesvéprávný. Od roku 2017 se pohybuje kolem politiků STAN. Podle policie hlava, či jedna z hlav skupiny. Policejní dokumenty hovoří o tom, že rozdával úkoly, rozděloval peníze z úplatků, plánoval machinace se zakázkami. Byl do poloviny září ve vazbě.
 2. Petr Hlubuček (48): Náměstek pražského primátora za STAN. Je obviněn kvůli úplatkům a  účasti na zločinecké skupině. Podle detektivů byl Hlubuček jedním ze zakladatelů skupiny, která systematicky vysávala mimo jiné zakázky Dopravního podniku hlavního města Prahy. Byl do konce srpna vyšetřován ve vazbě, podle zjištění Seznam Zpráv před zatýkáním odklonil svůj nemovitý majetek z dosahu policie.
 3. Pavel Kos (49): Podnikatel odsouzený v minulosti za daňové podvody, za které si teď odpykává pětiletý trest. Blízký přítel Michala Redla. Podle policie se podílel na machinacích se zakázkami a byl také u rozdělování peněz z úplatků. V době razie byl v zahraničí, po několika dnech se přihlásil policii, byl vyšetřován ve vazbě.
 4. Pavel Dovhomilja (41): Podnikatel v IT, přinejmenším v jednom případě podle detektivů domlouval pro celou skupinu úplatek za konkrétní IT zakázku dopravního podniku. V době policejního zátahu pobýval v Chorvatsku, odkud se však vrátil a převzal obvinění.
 5. Zakaría Nemrah (32): Podnikatel, podle policie se podílel na rozdělování peněz z úplatků. Zakaría Nemrah byl téměř tři měsíce vyšetřován ve vazbě.
 6. Matej Augustín (47): Člen představenstva dopravního podniku a ekonomický šéf. Redlova a Hlubučkova skupina ho podle vyšetřovatelů cíleně dosadila do vedení této městské společnosti, aby tam manipuloval se zakázkami a zajišťoval úplatky. Pak se s ním dělila. Policisté Augustína obvinili až s odstupem, protože v době hlavní akce pobýval s covidem na Slovensku. Soud ho pak také poslal do vazby, ze které byl propuštěn na konci srpna.
 7. Luděk Šteffel (49): Vedoucí jednotky informačních technologií dopravního podniku. Policie tvrdí, že spolu s dalšími obviněnými zasahoval do konkrétních zakázek, například souvisejících s provozem tramvají. Tak, aby z nich byly získány provize.
 8. Dalibor Kučera (35): Šéf právního odboru dopravního podniku. Podle policie se s dalšími obviněnými snažil změnit systém vymáhání dluhů za nezaplacené pokuty. Také aby exekutoři, které by pak podnik pověřil vymáháním, odváděli skupině bokem peníze.
 9. Martin Vejsada (51): Vedoucí odboru technické správy objektů dopravního podniku. Policisté zmapovali, že skupině kolem Redla oznamoval, jaké stamilionové zakázky podnik chystá a jak by je bylo možné zmanipulovat.
 10. Ivo Pitrman (51): Osobní řidič Michala Redla. A podle policie také poslíček a ochránce skupiny. V dokumentech policie uvádí, že chodil například do bank směňovat na eura peníze z úplatků. Nebo zajišťoval pravidelné prohlídky bytů a aut proti policejním odposlechům.
 11. Maroš Jančovič (44): Podnikatel v IT, jehož firma dodávala pro dopravní podnik. Detektivové tvrdí, že na něj Redl a spol. zatlačili, ať pravidelně posílá úplatky – jinak že kontrakt skončí. Jančovič se podvolil a získal díky tomu i další zakázky.
 12. Petr Adam (60): Obchodní zástupce firmy Komo-Com. Podle policie slíbil úplatek 500 tisíc Michalu Zděnkovi, členu dozorčí rady dopravního podniku, za zmanipulování půlmiliardové zakázky na pořízení kamer do metra. Zděnek ale nabídku ohlásil policii a spolupracoval s ní. Týden po razii zemřel, jeho tělo se našlo v sídle jeho firmy v pražských Stodůlkách. Policie prověřuje verzi, že šlo o sebevraždu.
 13. Jindřich Špringl (59): Podnikatel. V policejním obvinění stojí, že ovlivňoval zakázky na nový rádiový systém pražského dopravního podniku a na kamerový systém v metru.
 14. Karím Nemrah: nadporučík, postaven mimo službu, sloužil na hospodářské kriminálce na Obvodním ředitelství Praha III. Podle policie Redlově skupině ověřoval SPZ vozů, o nichž si skupina myslela, že patří policejní sledovací službě.

Reklama

Doporučované