Hlavní obsah

Největší porodnice v Česku vyroste v Brně. Přijde na miliardy

Foto: FN Brno

Nová porodnice v brněnském univerzitním kampusu má pečovat až o šest tisíc rodiček ročně.

Reklama

30. 4. 2022 12:12

Největší moravská nemocnice FN Brno má nového ředitele. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek při jeho jmenování mluvil o budoucnosti největší porodnice v Česku. Podle něj zastavení miliardového projektu nehrozí.

Článek

Největší porodnice v Česku bude stát do konce roku 2026, ujistil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). V opačném případě by Fakultní nemocnice Brno, kde nové porodnické centrum vznikne, musela vracet evropské peníze. Řekl to při pátečním jmenování nového ředitele FN Brno Ivo Rovného.

Podle ministra jeden z největších zdravotnických projektů neohrozí ani prodražení stavebních materiálů a inflace. „Riziko, že by stavba skončila ve dvou třetinách a pak se zakonzervovala, je nula. V roce 2027 se dočkáme prvních porodů v nové krásné porodnici,“ zdůraznil Válek, který ve FN Brno dlouhé roky pracoval. Kdy se začne stavět, ale neřekl.

O nové porodnici mluví Brno už dvacet let. Projekt dřív počítal s rozpočtem 1,9 miliardy korun, konečnou sumu však navýší krize spojená s válkou na Ukrajině. Podle ministra i nového ředitele nemocnice konečná částka není známá. Podle odhadů jde o více než tři miliardy korun. „Nedokážu říct, kolik bude kompletní výstavba nemocnice stát. Všechny stavby z evropských dotací musí být dokončené v termínu a musíme najít cestu, jak to udělat. Možností je celá řada, ale v žádném případě nemohou projekty zůstat nedokončené,“ zopakoval ministr.

Šest tisíc dětí za rok

Nový ředitel Rovný uvedl, že závěry ohledně vícenákladů jsou předčasné. „Cenu porodnice stanoví až finálně dokončený projekt. A pokud oproti plánům vyvstane v rozpočtu díra, budeme hledat řešení, jak ji zaplnit,“ řekl chirurg. Zároveň nevidí „zásadní prostor“, aby se nemocnice mohla podílet na této investici. Podle něj bude rozhodnutí na vládě.

Dosavadní porodnická klinika je největším zařízením svého druhu v Česku, ve dvou areálech se narodí okolo šesti tisíc dětí za rok. Kliniku vede Vít Weinberger, který podle Válka konzultuje budoucí podobu nemocnice třeba s poslankyní Olgou Richterovou (Piráti). „Pan přednosta je velký vizionář s pozitivním přístupem k moderním trendům. Nové zařízení bude myslet na co největší komfort pro rodičky i různé typy domácích porodů,“ sdělil Válek.

Moderní pavilon v areálu bohunické nemocnice chce klást důraz na jednolůžkové pokoje a také prostory pro porody bez lékařské asistence. „Maximální komfort zařídí dispozice jednotlivých pokojů, které budou tvořené dvou- a jednolůžkovými pokoji, samozřejmě s přidruženou toaletou a sprchou. Stavbaři zajistí i řízenou výměnu vzduchu, a to včetně korekce teplotních parametrů podle individuálních potřeb klientek,“ zaznělo už dřív od vedení nemocnice.

Maximální komfort pro rodičky

Ženy teď musejí rodit na dvou oddělených pracovištích v Bohunicích a na Obilním trhu v centru Brna. Jsou vzdálená sedm kilometrů a podle vedení je rozdělený provoz neefektivní. „Nechceme stavět žádné nové kapacity. Usilujeme o optimalizaci roztříštěných provozů, které přináší zbytečné náklady a dopady na pacientky,“ sdělil Rovný.

Zdůraznil, že je investice nezbytně nutná, protože je areál na Obilním trhu v havarijním stavu. „Výpadek čtyř tisíc porodů na tomto pracovišti není nikdo schopen nahradit,“ řekl Rovný.

Ministr ujistil, že se rodičky na jihu Moravy nového komfortu dočkají. „Určitě to není megalomanská stavba. Megalomanskou stavbu jsem zrušil na Vinohradech. Té se říkalo Národní onkologické centrum,“ jmenoval Válek projekt, který prosazoval expremiér Andrej Babiš (ANO).

Reklama

Doporučované