Hlavní obsah

„Cermat je problém.“ Gazdík kvůli zakázkám poslal do organizace auditory

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ministr školství Petr Gazdík.

Reklama

23. 5. 2022 16:29

Ministr školství kvůli podezření z placení předražených zakázek poslal v uplynulých dnech do Cermatu auditory. Fungování organizátora maturit má za problematické. Zda hrozí ředitelce Michaele Kleňhové odvolání, nechtěl upřesnit.

Článek

Šéf resortu školství Petr Gazdík (STAN) označil dosavadní fungování organizátora maturitních a jednotných přijímacích zkoušek za problematické.

„To, že je Cermat problémem, vím od prvního dne, kdy jsem ve funkci jako ministr,“ řekl Gazdík novinářům.

„Některé zakázky, které Cermat v minulosti provozoval, se mi nezdají být přiměřené,“ pokračoval s tím, že potvrdit, či vyvrátit to ale musí znalec nebo auditor.

Až bude mít ministerstvo závěr soudního znalce, bude „podle toho činit“. „Nebudu Cermatu vzkazovat jakékoli věci prostřednictvím médií,“ odpověděl na dotaz, jaké závěry z auditu ministerstvo vyvodí a zda hrozí odvolání Kleňhové.

Server iDnes v pondělí informoval, že ministerstvo poslalo do Cermatu, příspěvkové organizace resortu, auditory, kteří mají zjistit, proč organizace platí desítky milionů ze servis tiskáren pro maturitní a jednotné přijímací zkoušky. Výsledek auditu by podle serveru mohl být jasný asi do měsíce.

Servis pro tiskárny

Auditoři se podle serveru budou zajímat hlavně o zakázku, která zahrnuje servis pro čtyři tiskárny, které si Cermat pro maturity a přijímací zkoušky pořídil před čtyřmi roky.

Tiskárny i servis k nim dodala společnost Konica Minolta Business Solutions. Jedna tiskárna stála v roce 2018 přes jeden milion korun, uvedl server. Za servis za čtyři tiskárny podle něj zaplatil Cermat za čtyři roky 96 milionů korun. Za tisk testů zaplatil Cermat podle iDnes od roku 2018 asi 132 milionů korun.

Cermat nicméně podle serveru tvrdí, že kvůli zabezpečení testů je potřeba specifický systém, který nelze srovnávat s náklady na obvyklé tiskárny.

Digitalizace maturit a přijímaček?

Gazdík již dříve uvedl, že by chtěl maturitní i přijímací testy digitalizovat. Smlouva na provoz tiskáren skončila letos v květnu. Ministerstvo by chtělo v otevřené soutěží vybrat nového dodavatele tisku asi už jen na dva roky, než se pro zajištění zkoušek najde jiné řešení.

Zadávací dokumentace, kterou k tomu připravil Cermat, považuje úřad ale podle iDnes za nepřehlednou a působící, jako by byla napsaná na míru pro dosavadního dodavatele. I tím by se proto měl audit zabývat, uvedl server. Mezitím chce podle něj úřad hledat nového dodavatele sám. Jedním z adeptů je podle serveru například Státní tiskárna cenin.

Michaela Kleňhová nastoupila do čela Cermatu od června 2018 za bývalého ministra školství za ANO Roberta Plagy. Předchozího ředitele Cermatu Jiřího Zíku vystřídala poté, co ho Plaga odvolal z funkce kvůli chybám v maturitních a přijímacích testech. Kleňhová se měla ujmout funkce původně až od prosince 2018. Do čela Cermatu byla vybrána v konkurzu na podzim 2017 za ministra školství za ČSSD Stanislava Štecha.

Reklama

Doporučované