Hlavní obsah

Černochová naúčtovala Ševčíkovi závod atletů. „Je tu doba úspor,“ vysvětlila

Foto: Profimedia.cz

Ředitel Memoriálu Josefa Odložila a děkan VŠE Miroslav Ševčík (vpravo).

Reklama

5. 6. 18:10

„Myslím, že pan děkan Národohospodářské fakulty Ševčík chápe, že nic není zadarmo, obzvlášť v době, kdy se škrtají rozpočty,“ řekla Seznam Zprávám ministryně Jana Černochová.

Článek

Tento pondělní podvečer patří na pražském stadionu Juliska atletům, kteří se zúčastní slavného závodu Memoriál Josefa Odložila.

Oproti předchozím ročníkům probíhala letošní příprava akce komplikovaně. Jak Seznam Zprávy nedávno upozornily, ředitel podniku a ekonom Miroslav Ševčík přišel v uplynulém roce o ochrannou známku Memoriálu.

Na pozadí atletického podniku pak probíhal poziční boj do posledního momentu. Ševčíkovo problematické chování, kvůli kterému jej chce odvolat z čela Národohospodářské fakulty rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE), přivábilo pozornost Ministerstva obrany.

Seznam Zprávy zjistily, že dění kolem Ševčíka přimělo ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) zajímat se o podmínky mítinku, který se koná v armádním sportovním centru Dukla spadajícím pod rezort obrany.

„Vzhledem k tomu, co se v médiích dělo kolem pana Ševčíka, přišel se mě zeptat ředitel Dukly, co si myslím o Memoriálu Josefa Odložila. Já se ho zeptala, kolik nám platí jako rezortu. ‚Je to akce, kterou chcete jako Dukla, nebo ji nechcete?‘ ptala jsem se. Oni říkali, že sportovci nemohou za to, co se kolem děje, že se tam nyní vede soudní spor. Pan ředitel ale zjistil, že organizátoři závodu nic neplatí,“ řekla Seznam Zprávám ministryně obrany.

Černochová proto nařídila, aby Ševčík za pronájem Julisky pro uskutečnění Memoriálu zaplatil. „Myslím, že pan děkan Národohospodářské fakulty Ševčík chápe, že nic není zadarmo, obzvlášť v době, kdy se škrtají rozpočty. Takže jsem chtěla, aby se udělala normální smlouva, aby se nám jako rezortu a Dukle platily finanční prostředky. Mám čerstvou informaci, že před týdnem se podepsala smlouva na pronájem, cena je 100 tisíc korun,“ dodala ministryně.

Hlavní organizátor mítinku Ševčík na dotazy, co říká na zpoplatnění pronájmu stadionu a jeho důvody, nereagoval.

Spor vybublal

Pro děkana Miroslava Ševčíka to byla další komplikace. Nejenže se musí bránit pokusu o odvolání z čela Národohospodářské fakulty, ohánět se v uplynulých měsících musel i kolem pořadatelství prestižního Memoriálu Josefa Odložila.

Proti Ševčíkovi se rozhodl vystoupit jeho někdejší obchodní partner a přítel Pavel Šourek, který na sebe zaregistroval ochranné známky závodu. Po Odložilově tragické smrti v roce 1993 (zemřel po šarvátce se svým synem z manželství s Věrou Čáslavskou, který dostal milost od prezidenta Václava Havla) spolupracovali Šourek se Ševčíkem na pořádání atletického mítinku. Jejich cesty se ale rozešly o 10 let později.

Šourkova odveta přišla letos, když v únoru zaregistroval ochrannou známku „Memoriál Josefa Odložila“ na sebe a do srpna 2032 je jejím držitelem. Příští rok by rád mítink pořádal on.

Šourek svůj krok se zaregistrováním ochranné známky závodu obhajuje tím, že jej před 20 lety Ševčík podrazil, když Odložilův memoriál místo na společnou firmu registroval na sebe. Ševčíka vyzval, aby závod pod tímto názvem přestal pořádat.

„Mým záměrem nebylo Memoriál rušit. Mým záměrem bylo, aby Memoriál po sportovní stránce povýšil a dostal se do vyšší kategorie. Aby byl tam, kde byl před 20 lety. S právníkem podáváme k Úřadu průmyslového vlastnictví námitku proti podobným čtyřem ochranným známkám, které si Ševčík nechal zaregistrovat,“ řekl Seznam Zprávám Šourek.

Ševčík na výzvu nepřistoupil, atletický mítink se pod původním názvem nyní koná. Šourek hodlá spor řešit u soudu.

Organizátoři mítinku jsou ale přesvědčení, že jejich postup je správný. „Žádného protiprávního jednání se nedopouštíme a věc řešíme právní cestou. Žádná žaloba nám nebyla doručena, není tedy koho o čem informovat. O nové ochranné známky jsme požádali pro další léta, co se týká názvu MJO, ten pan Šourek registrovaný nemá,“ tvrdí Rudolf Jakubík, Ševčíkův strýc a jednatel firmy Memoriál Josefa Odložila, s. r. o. (Ševčík je jejím druhým jednatelem), která se na pořádání akce podílí. Jakubík má za to, že se Ševčíkem mohou název Memoriálu používat nadále.

Reklama

Doporučované