Hlavní obsah

Moldavská stopka pro Ondřeje Dostála. Ruský cejch, nebo se připletl?

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Europoslanec a místopředseda Stačilo! Ondřej Dostál.

Moldavsko nevpustilo do země europoslance a místopředsedu Stačilo! Ondřeje Dostála, kterého podezírá z ohrožení národní bezpečnosti. Vadí zemi jeho postoje k Rusku? Anebo se český levičák připletl mezi nechtěné konzervativce?

Článek

Byť levičák, do moldavské metropole Kišiněv vyrazil europoslanec Ondřej Dostál na čistě konzervativní konferenci Make Europe Great Again (MEGA). Přes letištní kontrolu ale český politik v neděli neprošel „Nebyl jsem vyhoštěn, ale nevpuštěn. A to ačkoli je Moldávie kandidátská země a já jsem evropský poslanec a mám diplomatický pas. Důvody nám sděleny nebyly, nicméně zastaveni byli i dva další kolegové, kteří jeli také na konferenci,“ uvedl Dostál pro Seznam Zprávy.

Celníci mu dokonce na hodinu zadrželi diplomatický pas, což ale není nestandardní, shodly se diplomatické zdroje redakce. „I držitelé diplomatického pasu musí projít kontrolou, místní úřady mají právo nevpustit je do země,“ sdělil diplomat.

Černín dostal hlášení

Dostálův pas drželi celníci zhruba hodinu. „Řešili něco s nadřízenými, víc o tom nevím. Pak mi ho vrátili s tím, že mi byl vstup zamítnut. Nestalo se nic hrozného, koupil jsem si letenku a odletěl do Bukurešti,“ popsal.

Spolu s Dostálem dostali stopku do země i jeho další dva spolucestující: Dimos Thanasoulas, mluvčí řecké suverénní strany NIKI, a americký republikán Brian S. Brown. „Američan strávil v detenci celou noc, Řek s manželkou také,“ podotkl Dostál.

Podle českého Ministerstva zahraničí, které bylo o stopce pro Dostála ihned informováno, bylo důvodem pro zamítnutí vstupu podezření z ohrožení národní bezpečnosti. Podle mluvčího rezortu Daniela Drakea moldavské orgány o tomto kroku informovaly českou ambasádu v Kišiněvě v pondělí ráno. „Mezi zadrženými byl i český občan. Na českou ambasádu se ovšem nikdo neobrátil se žádostí o konzulární pomoc,“ dodal Drake.

Bezpečnostní riziko nicméně Dostál odmítá. „Důvod mi sdělen nebyl. Považuji to ze strany Moldávie za vysoce nestandardní krok. Nedokážu si představit, v čem bych byl bezpečnostní riziko pro Moldavsko,“ poznamenal pro Seznam Zprávy.

Moskevský „strašák“

Že by mohla Moldavsko „vystrašit“ jeho cesta do Ruska, kde se devátého května účastnil oslav Dne vítězství v Moskvě, si nemyslí. „Vzhledem k tomu, že konference MEGA nemá s Ruskem nic společného, tak si to nemyslím. Kdyby byl problém jen se mnou, tak bych tomu ještě i věřil, ale skutečně nevpustili i další. Spíš to bude problém mezi Moldávií a Rumunskem, ale nemohu to říct s jistotou,“ podotkl.

Konzervativní konferenci MEGA spolupořádá v Kišiněvě rumunská strana Svaz pro sjednocení Rumunů (AUR), což je krajně pravicová opoziční strana. V Evropském parlamentu je AUR členem frakce ECR (Evropští konzervativci a reformisté), jejímiž členy jsou i čeští europoslanci za ODS. Ti ale o konferenci nic nevědí.

„Nic o tom nevím, ECR to nepořádá,“ napsala redakci europoslankyně Veronika Vrecionová. Podle jejího stranického kolegy Alexandra Vondry je možné, že rumunští kolegové mohli na akci použít nějaké finance z ECR, nejde ale o oficiální akce této europarlamentní frakce. „O věcech, které ECR skutečně pořádá, bych věděl. A o tomto nevím,“ uvedl pro Seznam Zprávy.

Levičák uprostřed tvrdé pravice

Jak se vůbec levicový Dostál „přimotal“ na akci pravicových politiků? Klíč lze hledat v nedávné europarlamentní iniciativě na odvolání předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Za tou stál rumunský europoslanec Gheorghe Piperea (AUR) z frakce ECR, jehož snahu právě Dostál vehementně podporoval. „I to může být důvodem, že nás poměrně probruselská Moldávie nemá příliš ráda,“ poznamenal Dostál. Navíc se prý s AUR ztotožňuje i s tím, že svoboda slova v Evropě trpí. „To může být důvod, proč nás v Moldavsku nechtějí,“ dodal.

Podle diplomatických zdrojů Seznam Zpráv sice mohou za moldavskou stopkou stát bilaterální spory Rumunska a Moldavska, přesto to na českého politika nevrhá dobré světlo. „Pokud se do celé akce jen tak přimotal, svědčí to o tom, že v zahraničněpolitickém rybníku není zdatný plavec. Každopádně v bruselské diplomacii mu to body nepřinese. Možná to osloví domácí voliče Stačilo!, ale v zahraničí je to spíš ostuda,“ řekl bruselský diplomat, který si nepřál být jmenován.

Podle europoslankyně Markéty Gregorové (Piráti) je každopádně vizitkou práce politika, pokud ho nějaká země nevpustí jako bezpečnostní riziko. „Nebýt jako zástupce EU vpuštěn do země, která se snaží přidat do EU a poctivě plní všechny reformy, je samo o sobě velmi vypovídající,“ uvedla pro Seznam Zprávy.

Moldavané ve střehu

Ondřej Kolář, která sedí v europarlamentu za TOP 09, zase zdůraznil, že Moldavsko je permanentně vystaveno ruskému hybridnímu tlaku. „Dokáže, na rozdíl od nás, nejrůznější hybridní nástroje rozpoznat. A v případě pana Dostála to rozhodně vůbec těžká práce nebyla. Moldavané prostě ruský hybridní nástroj poznají a nebojí se proti němu zakročit,“ sdělil redakci.

Seznam Zprávy oslovily s žádostí o reakci i europoslance za ANO a představitele Stačilo!, do vydání článku ale neodpověděli.

Na Dostálovy proruské postoje upozornil také moldavský server Cotidianul, který připomněl právě jeho květnovou návštěvu Moskvy, kde byl jako jeden z mála západních politiků. Dostál také veřejně kritizuje sankce, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu, a je proti poskytování pomoci bránící se zemi.

Jeho hnutí Stačilo!, v němž má jako místopředseda rozhodující hlas, podporuje i vystoupení Česka z EU.

Doporučované