Hlavní obsah

Česko musí udělat víc než Západ, říká Fiala. Nové sankce prý budou velmi tvrdé

Záznam tiskové konference po zasedání kabinetu.Video: ČTK

 

Reklama

25. 2. 14:06
aktualizováno • 25. 2. 15:02

Česko se svou neblahou historickou zkušeností se SSSR musí podle premiéra pomoci Ukrajině víc než Západ. „Dnes budou na evropské úrovni schváleny sankce, které jsou velmi dalekosáhlé, zasahují celé Rusko,“ dodal Fiala.

Článek

„Na nočním zasedání Evropské rady patřila Česká republika k zemím, které požadovaly nejtvrdší sankce. Jsme jednou ze zemí, které mají vlastní historickou zkušenost, která nás činí mnohonásobně citlivějšími vůči situaci, kdy se imperiální země snaží vynutit poslušnost svých sousedů prostřednictvím tanků a pošlapáváním mezinárodních smluv. Vlastní zkušenost musíme přenášet do mezinárodního prostoru,“ řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS).

Obavy z dalších kroků Ruska podle něj projevuje většina zemí bývalého východního bloku, které mají obdobnou zkušenost jako Česká republika.

Sankce, které dnes schválíme, budou velmi dalekosáhlé, zasahují Rusko ve velmi konkrétních oblastech – letectví, bankovní sektor, energetický sektor. Sankce míří správným směrem.
Petr Fiala, ODS, premiér

„Řada zemí ze západního prostoru Evropy je bez této zkušenosti, a tudíž k některým věcem přistupuje možná pragmatičtěji, trochu jinak. To, co je podstatné, je, že včera na jednání zazněla jednoznačná shoda – že je potřeba postupovat společně v rámci EU, NATO, jasně se postavit ruské agresi takovými kroky, které Rusko pocítí. A podporovat Ukrajinu, jak jen je to možné,“ dodal Fiala.

Podotknul, že dnes budou na evropské úrovni schváleny „sankce, které jsou velmi dalekosáhlé, zasahují Rusko ve velmi konkrétních oblastech – letectví, bankovní sektor, energetický sektor. Sankce míří správným směrem“.

Sankce jsou dle premiéra vyjednávány i s USA, Velkou Británií, Japonskem, Austrálií. „To zabrání tomu, co se dělo v minulosti, že některé státy přijaly sankce, ale ty se daly obejít a Rusko nakonec nezasáhly,“ míní šéf kabinetu.

Co dnes schválila vláda

– vláda schválila možnost, aby se po území ČR pohybovaly ozbrojené síly spojeneckých zemí z NATO, Česko jim poskytne třeba letiště pro tankování,

– 300 milionů korun jako naléhavou humanitární pomoc,

– pověření ministra průmyslu a obchodu, aby poskytl Ukrajině pohonné hmoty, o které Ukrajina žádá státy NATO,

– Ministerstvo financí přijde s návrhem, aby dary pro Ukrajinu podléhaly stejným podmínkám jako pro EU,

– Česko je připraveno dodávat krev, stovky jednotek týdně; nyní čeká na informaci z Ukrajiny, kolik potřebují,

– Ministerstvo zdravotnictví řeší transport krve a krevní plasmy ve spolupráci se sousedními státy,

– Ministerstvo financí prověří firmy s ruskými majiteli ve vztahu k čerpání veřejných prostředků,

– urychlí proces vystoupení z dvou postsovětských bank, vyzve ostatní členy EU, aby postupovali stejně,

– uskuteční se revize pobytových oprávnění občanů Ruské federace v souvislosti se sankcemi, které budou uvaleny,

– vláda zvažuje omezení leteckého provozu nad Českou republikou pro některé ruské společnosti.

Česko podle něj může a musí se svou historickou zkušeností udělat ještě něco navíc. „Proto jsme se dnes rozhodli k další sérii kroků, kterými chceme pomoct v nerovném boji s ruským agresorem. Jsme v tomto smyslu šťastnější země, i díky rozhodnutím v minulosti jsme členem NATO, EU, máme vyspělou ekonomiku a nečelíme agresivnímu sousedovi, který si nás chce podmanit. Vzhledem k historické zkušenosti ale víme, že se tyhle věci mohou změnit. Je potřeba pomoci Ukrajincům i za cenu nějakého našeho nepohodlí. To je to nejmenší, co musíme udělat pro ně i pro svoji budoucnost,“ míní předseda kabinetu.

Česko podle něj jedná se sousedními zeměmi Ukrajiny a je připraveno poskytnout potřebnou podporu. „Jako jedna z mála evropských zemí jsme před časem rozhodli o dodávce vojenského materiálu Ukrajině, která se v těchto dnech finalizuje,“ uvedl Fiala.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že potvrzuje, že naše jednotky, které drží v rámci pohotovosti, může evropská autorita použít na nasazení kdekoliv na členském území NATO.

Vláda dnes také schválila možnost, aby se po území České republiky pohybovaly ozbrojené síly spojeneckých zemí z NATO, Česko jim poskytne třeba letiště pro tankování.

Na dotaz, proč ještě česká munice není na Ukrajině, Černochová odvětila: „Bohužel ukrajinská strana si tu munici neodvezla, pak se uzavřel letecký prostor a my jsme kritizováni, že jsme to neodvezli. Ukrajinská strana si ale munici chtěla odvézt sama. Teď intenzivně vyjednáváme, jak tam materiál dostat,“ zdůraznila ministryně.

Válka na Ukrajině

Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

V pohotovosti je podle ní jednotka protichemické ochrany se zabezpečovacími prvky do 180 osob a průzkumní a mechanizovanou jednotku celkem do 400 osob. „Máme přes 200 vojáků v Pobaltí,“ dodala.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl po jednání vlády, že požádal o 1,5 miliardy na aktivaci programu v oranžovém stupni pro uprchlíky, jde tedy o ubytování, stravováni, hygienické potřeby, kapesné, sociální a materiální zajištění, dopravu. „Je to prvotní pomoc, ještě žádné zajišťování školy nebo školky či zaměstnání. Budou jim ale udělována víza, která jim umožní okamžitou pracovní aktivitu, budou si moct hned vydělávat prací a nečekat na žádné pracovní povolení,“ řekl Rakušan.

Od 25. února zastavuje Česko přijímání žádostí o víza ze strany občanů Ruské federace, i žádostí o víza krátkodobá. „I ta víza, která historicky byla udělena v rámci lidí žijících v České republice, projdou znovu bezpečnostním screeningem, abychom měli jistotu, že v České republice žijí Rusové, kteří nepřestavují nebezpečí,“ podotknul Rakušan.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dnes definitivně rozhodne o omezení leteckého provozu některých ruských společností nad Českou republikou. Konkrétní míru omezení domlouvá Česko s Polskem.

Právě polský premiér Mateusz Morawiecki dnes sdělil, že země uzavře svůj vzdušný prostor letadlům, která patří ruským leteckým společnostem. Varšava tento krok podnikla v souvislosti s krizí na Ukrajině, proti které ve čtvrtek ráno Rusko zahájilo vojenskou operaci.

„Ministr dopravy je v kontaktu s polským ministrem dopravy. Máme stejný úmysl, jenom chceme sladit přesně ten způsob, tu míru, protože pak to bude opravdu účinné. Ale jsme připraveni to udělat, i kdyby to neudělal žádný jiný stát, jde jen o tu míru,“ řekl Fiala.

„Mnozí z našich spoluobčanů jsou zneklidněni, bojí se, co bude následovat. Naše země je součástí EU a NATO, to nás chrání. V současné době nemáme signály zvýšeného nebezpečí,“ ubezpečil Fiala.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované