Článek
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) oznámil přerušení či omezení dodávek některých léků. Je mezi nimi také důležité antidepresivum Anafranil. Jeho dodávky budou podle ústavu v plné míře obnoveny pravděpodobně až na konci roku.
Podle prvních informací měly být dodávky tohoto léku do prosince úplně přerušeny, SÚKL ale později na svých webových stránkách upozornil, že výrobce dodávky Anafranilu v balení 25MG TBL OBD 30 pouze omezuje. K plnému pokrytí trhu ale podle ústavu stačit nebudou, antidepresivum navíc v plné síle nelze nahradit jiným lékem.
Z údajů SÚKL vyplývá, že lékárny měsíčně vydávají přes 2000 balení léku. Česká lékárnická komora Seznam Zprávám potvrdila, že v některých lékárnách je přípravek stále dostupný. „Jeho zásoby jsou však omezené a nelze přesně říct, jak dlouho vydrží,“ upřesnila mluvčí komory Veronika Orendášová.
Lékárny mohou v případě, že dojde k úplnému výpadku přípravku, pacienta informovat o jeho nedostupnosti a případně doporučit obrátit se na lékaře kvůli změně. „Je důležité postupovat individuálně a ve spolupráci pacient, lékař, lékárník,“ doplnila Orendášová.
Za omezením dodávek stojí podle SÚKL výrobní důvody. Firma pharma&, která antidepresivum do Česka dováží, na dotaz Seznam Zpráv neupřesnila, co konkrétně výrobu zdržuje. V e-mailovém vyjádření uvedla, že k omezení dodávek do České republiky došlo kvůli „nepředvídatelným okolnostem“, jejich obnovení odhaduje mezi posledním čtvrtletím roku 2025 a prvním čtvrtletím 2026. Možnosti náhrady léčiva společnost momentálně zkoumá, pacientům zatím doporučuje obrátit se na svého lékaře.
Vysoce účinný lék bez náhrady
Anafranil patří mezi tricyklická antidepresiva a nejstarší léčiva svého druhu. Jeho účinnou látkou je klomipramin, který ovlivňuje rovnováhu látek v mozku, a to především serotoninu a noradrenalinu. „Tyto látky jsou důležité pro regulaci nálady, emocí i vnímání bolesti,“ vysvětlila Orendášová.
Na rozdíl od ostatních tricyklických antidepresiv Anafranil také působí na systém serotoninu tím, že blokuje jeho zpětné zachytávání na neuronových spojeních. Právě díky tomu je vysoce účinný nejen proti depresím, ale také při obsedantně-kompulzivní poruše, u které se osvědčil jako jeden z nejefektivnějších přípravků.
Anafranil pomáhá také u některých úzkostných poruch jako jsou fobie. Své uplatnění našel rovněž mimo oblast psychiatrie při léčbě některých forem chronické bolesti, například neuropatické bolesti či bolesti po pásovém oparu.
Ačkoliv Anafranil patří mezi starší typy antidepresiv, i dnes jej někteří pacienti užívají. „Předepisuje se lidem, kteří jej užívají a pomáhá jim dlouhodobě a pak také jako lék další volby pacientům, kterým modernější antidepresiva neúčinkovala dostatečně,“ popsal Tomáš Příhoda, primář Centra krizové intervence Psychiatrické nemocnice Bohnice.
Jako vhodnou náhradu u některých pacientů SÚKL uvádí slabší variantu léku LP Anafranil SR, jehož dostupnost zatím omezena nebyla. Psychiatři se výpadek snaží zastoupit i jinými léky. „Zkouší se nahradit duálními antidepresivy typu venlafaxinu nebo mistazapinu,“ popsal Příhoda. Kombinují se také různé druhy antidepresiv.
Odborníci však upozorňují, že nahrazování Anafranilu je individuální pro každého pacienta. „U některých pacientů může být hůře nahraditelný, protože na něj dobře reagují a jiné léky nejsou tak účinné,“ uvedla Orendášová.
„I když to není tak často předepisovaný lék, má své místo, a u některých pacientů bude těžko nahraditelný,“ doplnil Příhoda.
Případné neužívání léku s sebou navíc nese komplikace, mezi které patří například syndrom z vysazení. Ten pacientovi způsobuje návrat předchozích problémů, nespavost, úzkosti, ale i tělesné příznaky, jako jsou nevolnosti či závratě. Dávka Anafranilu se tedy musí snižovat postupně.