Hlavní obsah

Hřib po jednání s Fialou: Chceme uprchlíky motivovat k přesunu

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Pražské KACPU od začátku války na Ukrajině odbavilo 99 881 uprchlíků, proto město tento týden uzavřelo.

Reklama

17. 6. 2022 13:58
Článek

Praha společně s vládou připraví soubor opatření, která by měla ukrajinské uprchlíky motivovat k přesunu do méně vytížených obcí. Vzniknout má rovněž koordinační mechanismus, podle něhož se přesun uskuteční.

Po pátečním jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) o tom informoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Vedení hlavního města si dlouhodobě stěžuje na přetíženost a nedostatek kapacit. Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech, které od začátku války na Ukrajině odbavilo 99 881 uprchlíků, proto město tento týden uzavřelo.

„Vysvětlili jsme panu premiérovi situaci z pohledu samosprávy. Myslím si, že se naše vidění situace a porozumění vzájemné přiblížilo. Potom jsme řešili dva požadavky, se kterými jsme tam šli. Za prvé, aby vznikl soubor ‚motivátorů‘, nebo opatření, která budou sloužit k přesvědčení uprchlíků k tomu, aby se přesunuli do míst, kde se o ně umí lépe postarat,“ řekl Hřib.

„Míč je na straně státu“

Druhým tématem bylo, že vznikne koordinační mechanismus, jak samotný přesun uprchlíků zrealizovat. Na tom bude vláda, potažmo Ministerstvo vnitra spolupracovat se zástupci samospráv, jejichž obce či města by měly být cílovým místem, což bude vyžadovat IT systém a podporu.

„Tady to vnímám, že míč je na straně státu, bylo řečeno, že vláda bude řešit to, jak by měl vzniknout ten koordinační mechanismus spolu s tím IT systémem,“ řekl Hřib.

Primátor v uplynulých měsících vyzval vládu, aby snížila uprchlíkům dávky v přetížených krajích, což by je motivovalo se přesunout do méně zatížených krajů.

V pátek dostal právní rozbor, ve kterém je uvedeno, proč to nelze. Dokument nyní prostudují magistrátní právníci a město následně začne hledat způsoby, jak uprchlíky motivovat. „Tak, aby z těch čtyř stránek důvodů, proč něco nejde, se staly čtyři stránky způsobů, jak se to bude řešit,“ řekl.

Praha uzavřela KACPU tento týden v noci ze středy na čtvrtek. „V tuto chvíli nedává smysl registrovat uprchlíky v místě, kde se o ně neumíme postarat. Vytvářeli bychom za státní peníze problém, který bychom za státní peníze museli řešit,“ řekl Hřib.

Situace před asistenčním centrem je podle něj klidná a přes den tam ve čtvrtek přišlo asi třicet uprchlíků. Klid je prý rovněž ve stanových městečkách pro romské uprchlíky z Ukrajiny v Malešicích a Troji.

Reklama

Doporučované