Hlavní obsah

Italové tisíce tun nelegálního odpadu z Vyškovska odvezou, tvrdí Hladík

Foto: Seznam Zprávy

Tuny a tuny odpadu v obci Křižanovice u Slavkova u Brna.

Itálie slíbila odvoz hor odpadu, které byly navezeny na bývalý statek v Křižanovicích na Vyškovsku, a uhrazení nákladů. Na řešení se při středeční schůzce v Římě dohodli čeští a italští ministři životního prostředí.

Článek

Na bývalém statku v Křižanovicích na Vyškovsku leží až dva tisíce tun textilu a dalšího materiálu původně určeného k recyklaci. Podnikatelé Libor Juska a Jan Hroch, kteří podle České inspekce životního prostředí odpad dovezli nelegálně, tvrdí, že z něj chtěli vyrábět stavební desky. Nemají k tomu však povolení, technologii ani vykoupené pozemky pod příjezdovou cestou. Hrochova firma Hypo stavby se navíc nachází v exekuci.

Případ šetří policie, podnikatelům hrozí pokuta. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na návštěvě v Římě prohlásil, že Itálie je připravená na své náklady odvézt odpad zpět. Podle něj se i podařilo vypátrat tři italské firmy, ze kterých odpad pochází.

„Můj italský kolega se k řešení problému postavil ihned vstřícně. Itálie sama od ledna mnohem přísněji kontroluje, kam se odpad z ní vyváží. Snažíme se nastavit mechanismy tak, aby se už žádné podobné případy jako Křižanovice nestaly,“ řekl Novinkám ministr.

Areál bývalého JZD v Křižanovicích na jižní Moravě, kde se dříve choval dobytek, byl po krachu v roce 2003 dlouho opuštěný. V roce 2024 ho koupila podnikatelka Zuzana Hýbnerová z Brna. Dle starostky obce Marie Rozehnalové se následně vyklidily haly, vykácela náletová zeleň kolem a místo se celkově dalo do pořádku. Ředitel firmy Hypo stavby, která v areálu působí, starostku ujišťoval, že zde budou recyklovat materiál a přinesou pracovní příležitosti.

Místo toho sem však začaly proudit kamiony s tisíci tun textilního a komunálního odpadu – včetně zbytků z automobilového průmyslu a zdravotnického materiálu. Minimálně čtyři haly o ploše 3,5 tisíce metrů čtverečních jsou zcela zaplněné. Hromady, sahající až do výšky dvou metrů, pochází částečně z Itálie a zřejmě i z Německa, odkud už dříve česká firma Piroplastik dovážela nelegální odpad.

Balíky obsahují textil z oděvního i automobilového průmyslu – záclony, potahy, čalounění z aut i plastová vlákna. Přimíchán je ale i komunální odpad, včetně plastových lahví, plechovek, molitanu a roušek. Případ není v Česku ojedinělý, podobné skládky nelegálně dovezeného odpadu se objevily i jinde. Ve většině případů se státu podařilo zajistit zpětný odvoz.

Doporučované