Hlavní obsah

V listopadu požádalo o předčasný důchod desetkrát víc lidí než loni

Foto: Petr Švihel, Seznam Zprávy

Fronta na předčasné důchody na České správě sociálního zabezpečení v Praze, 7. listopadu 2022.

Reklama

6. 12. 2022 15:40

Správa sociálního zabezpečení přijala za říjen a listopad 41 600 žádostí o předčasný důchod. Počet je tak výrazně vyšší, než bývá za celý rok. Běžně si o dřívější penzi žádá kolem 30 000 lidí ročně.

Článek

Letos v listopadu si o předčasný důchod řeklo téměř desetkrát víc mužů a žen než ve stejném měsíci loni. Aktuální údaje poskytla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Žadatelů a žadatelek výrazně přibylo poté, co Ministerstvo práce v polovině října upozornilo na výhodnost letošních předčasných penzí. Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje kvůli prudkému zadlužování státu dřívější penze omezit a podmínky zpřísnit.

Ročně si o důchod požádá kolem 100 000 lidí, zhruba 30 000 z nich o penzi předčasnou. Letos v listopadu žádost o předčasný důchod v okresních správách podalo 24 653 osob. Před rokem jich bylo 2591. Letošní listopadový počet je skoro tak vysoký jako v minulém roce za deset měsíců od ledna do konce října.

Loni v říjnu evidoval úřad 3215 převzatých žádostí o předčasnou penzi. Letos v říjnu do okresních poboček přineslo tiskopisy 16 949 žadatelů a žadatelek, a to hlavně ve druhé polovině měsíce.

„V posledních dvou týdnech se situace zklidnila. Fronty se netvoří,“ řekla podle ČTK mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová. Podle ní byl největší nápor právě v říjnu po zveřejnění informací o letošní výhodnosti předčasného důchodu.

Prudký nárůst počtu zájemců jsme sledovali přímo na úřadech:

Starobní důchod od sociální správy dostávalo letos v září 2,37 milionu lidí. Z nich 676 400 šlo do penze předčasně. Částka se jim kvůli tomu trvale krátí. V průměru pobírají zhruba o 1800 korun méně než senioři v řádné penzi.

Kvůli inflaci, mimořádným valorizacím a propadu reálných výdělků je ale letos stanovený dřívější důchod o několik stokorun až pár tisícikorun vyšší než příští rok řádná nová penze. Ministerstvo práce tak v polovině října doporučilo, aby si lidé ještě letos požádali o předčasný důchod, ale na odpočinek šli až později v zamýšleném termínu.

Podle ministerstva by lidé, kteří po celý život vydělávali měsíčně v průměru 20 000 korun hrubého, získali příští rok novou starobní penzi 16 819 korun. Pokud požádají letos a do řádné penze jim chybí necelé tři měsíce, dostali by 18 279 korun. Pokud jim zbývá do penze ještě téměř rok, dosahuje částka 17 701 korun.

S výdělky 40 000 korun by příští rok nový řádný důchod činil 20 537 korun a letošní předčasná penze čtvrt roku před termínem 22 422 korun. O téměř rok a půl dřív by to bylo 21 015 korun.

NERV navrhuje „výrazně snížit možnosti a motivace“ chodit do předčasného důchodu kvůli rychlému zadlužování státu. Rada poukazuje na vysoký podíl těchto penzí i na to, že za dřívějším odchodem z práce nebývají zdravotní důvody, ale právě výhodnost. Pokud by se přísun předčasných důchodců na rok zastavil, ušetřilo by se na výdajích 4,5 miliardy korun. Na daních a odvodech by 25 000 lidí poslalo státu za rok tři až čtyři miliardy korun.

„Navrhujeme atraktivitu předčasných odchodů výrazně snížit kombinací parametrického a dalšího nastavení tak, aby došlo k výrazné redukci předčasných důchodů na čtvrtinu současné intenzity či ještě menší počet,“ uvedla rada v návrzích pro vládu.

Sociolog a člen NERV Daniel Prokop před pár dny zmínil, že žádosti o předčasnou penzi mohou přibývat i začátkem příštího roku. Celkem tak počet žadatelů může činit i 100 000, míní expert na sociální problematiku.

Budoucnost českých důchodů

Po roce 2030 začnou odcházet do důchodu populačně silné ročníky, pracovat na ně naopak budou muset slabé ročníky. Český důchodový systém se tak může dostat do vážných problémů. Seznam Zprávy se problému věnují podrobně v sérii článků a rozhovorů.

Odborníci na důchody upozorňují, že je potřeba řešit stále se zvyšující počet lidí, kteří odcházejí do předčasného důchodu:

Za oblibou předčasného odchodu do důchodu přitom spíše než zdravotní problémy stojí problémy v práci:

Situaci komplikuje i fakt, že díky letošním mimořádným valorizacím je výhodnější odcházet do předčasného důchodu než počkat na řádný termín. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto mimořádně radí využít letošní navyšování, požádat o předčasný důchod, ale bez výplaty a dál pracovat. Díky tomu bude výsledná penze maximálně výhodná:

Téma možné změny důchodového věku otevřel v rozhovoru pro Seznam Zprávy ministr práce Marian Jurečka:

Ekonom Filip Pertold následně v rozhovoru doplnil, že problém je třeba řešit co nejdříve:

Reklama

Doporučované