Hlavní obsah

Jednání o míru bez Putina i Trumpa. Míč je na straně Ruska, říká šéf NATO

Foto: Bílý dům/Shealah Craighead/Flickr

Archivní snímek Vladimira Putina a Donalda Trumpa z roku 2019.

aktualizováno •

Na čtvrteční mírová jednání s Ukrajinou nepřijede do Istanbulu ruský prezident Putin ani jeho americký protějšek Trump. Podle českého ministra vnitra Víta Rakušana je to důkaz, že o klid zbraní nestojí.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ruský prezident Vladimir Putin se čtvrtečního jednání s Ukrajinou v Istanbulu nezúčastní. Ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij. Vedle Medinského budou podle ČTK součástí ruské delegace mimo jiné náměstek ministra zahraničí Michail Galuzin, zástupce náčelníka generálního štábu Igor Kosťukov či náměstek ministra obrany Alexandr Fomin.

Na cestě do Turecka už je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který dal předem najevo, že chce jednat přímo s Putinem. Zelenskyj uvedl, že bude dnes v Ankaře jednat s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a do Istanbulu se přesune, pokud tam přicestuje Putin. Po večerním oznámení Kremlu je však nyní jisté, že se jednání na prezidentské úrovni neuskuteční.

Jednání v Istanbulu se podle ČTK nakonec nezúčastní ani americký prezident Donald Trump, který o této možnosti uvažoval, uvedla agentura Reuters s odvoláním na amerického činitele.

Na postoj Putina a Trumpa po půlnoci reagoval český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Zelenskyj navrhne bezpodmínečné 30denní příměří. Putin místo toho navrhne schůzku v Istanbulu. Zelenskyj souhlasí. Putin do Istanbulu nepřijede. Jak dlouho si ještě vy, kdo hájíte putinovské Rusko, budete nalhávat, že chtějí mír,“ ptá se Rakušan.

Čtvrteční rusko-ukrajinské jednání v Istanbulu navrhl o víkendu právě ruský prezident, který tak učinil poté, co Ukrajina, Británie, Francie, Německo a Polsko vyzvaly Moskvu, aby přistoupila na třicetidenní příměří počínaje 12. květnem. Rusko ale i po tomto datu v útocích pokračuje.

Jak na neúčast Putina bude reagovat Kyjev, zatím není jasné. Ukrajinské zdroje během dne agentuře Reuters řekly, že ukrajinské vedení rozhodne o dalším postupu v mírových rozhovorech, až bude jasné, zda se jich zúčastní právě ruská hlava státu.

Nepřesvědčivé, míní Zelenskyj

Ukrajinský prezident v noci napsal na síť X, že se na jednání intenzivně připravuje. Stalo se tak ovšem ještě před tím, než Rusko oznámilo neúčast Putina a USA absenci Trumpa.

„Dnes jsme s týmem měli několik schůzek ohledně formátu v Turecku. Čekám, kdo přijde z Ruska, a pak se rozhodnu, jaké kroky by Ukrajina měla podniknout. Zatím jsou signály od nich v médiích nepřesvědčivé,“ uvedl Zelenskyj.

„Také slyšíme, že prezident Trump zvažuje účast na schůzce v Turecku. To by se mohl stát nejsilnějším argumentem. Tento týden se toho opravdu může hodně změnit – ale jen může. Všechno se rozhoduje právě teď. Rusko jen prodlužuje válku a zabíjení. Chci poděkovat každé zemi, každému vůdci, který nyní vyvíjí tlak na Rusko, aby konečně přestalo ostřelování, aby mohla probíhat smysluplná jednání na úrovni, kde bude možné činit skutečná rozhodnutí.“

O čtyři hodiny později agentury informovaly, že Putin nedorazí a Zelenského naděje jsou plané.

Rutte: V mírových jednáních je nyní řada na Rusku

V mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou je nyní na Moskvě, aby učinila další krok, řekl na neformálním zasedání ministrů zahraničí zemí NATO generální tajemník NATO Mark Rutte. Dodal, že Ukrajina ukázala, že stojí o příměří a jednání.

„Míč je jasně na ruské straně hřiště,“ odpověděl Rutte na dotaz novinářů, co znamená Putinova neúčast v Istanbulu. Rusové podle Rutteho musí vysvětlit, co jejich kroky znamenají a o co usilují. Poznamenal, že není pochyb o tom, že Moskva do Istanbulu posílá delegaci na nižší úrovni, přesto Rutte zůstává optimistický. Opakovaně poznamenal, že další krok musí učinit Rusko.

Lipavský: Putinova neúčast v Istanbulu svědčí o zbabělosti

„Je otázkou, jestli to vůbec nazvat jednáním o míru. Putin se toho zjevně bojí. Poslal jednu z ideologických figur, už to samo o sobě je signálem, jak k tomu bude přistupovat, tedy ne moc pozitivně,“ řekl Lipavský o istanbulském jednání.

Například estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna dnes novinářům vyslání ruské delegace na nízké úrovni přirovnal k políčku do tváře. „Je to spíše Putinova zbabělost,“ řekl Lipavský.

Doporučované