Hlavní obsah

Vlna solidarity je obrovská. Otázka je, zda vydrží, říkají neziskovky

Foto: Kristýna Férová, Seznam Zprávy

V neděli přijelo do Brna 80 ukrajinských uprchlíků.

Reklama

1. 3. 2022 12:55

Vlna solidarity s uprchlíky z Ukrajiny je obrovská, shodují se zástupci z řad neziskových organizací. Upozorňují ale na to, že pomoc bude potřeba dlouhodobě.

Článek

„V současné době se naprostá většina dotazů ze strany ukrajinských uprchlíků týká ubytování. Lidé jsou v situaci, kdy se jim podařilo z Ukrajiny odjet, ale neví, jestli tady nějaké ubytování seženou, nebo jestli mají mířit někam jinam,“ říká Lenka Herčíková, vedoucí Centra pro cizince Jihomoravského kraje.

Provozuje i telefonní linku. „Dostáváme stovky telefonátů denně,“ dodala Herčíková.

Ukrajinců zatím do Brna dorazily nižší stovky. Kdo neměl zajištěné ubytování, mířil do uprchlického zařízení v Zastávce u Brna.

Pomoc uprchlíkům z Ukrajiny nabízí v Brně také společnost Podané ruce. V sobotu na Ukrajinu vyslala autobus, který druhý den přivezl 80 uprchlíků, asi 50 z nich byly děti. Dalších 12 lidí je na cestě. „Po příjezdu jsou uprchlíci testováni na covid, dostanou jídlo a pití a poté odcházejí do ubytovacích zařízení,“ popsala vedoucí komunikace Podaných rukou Kristýna Férová.

+2

Společnost Podané ruce zároveň organizuje sbírky materiální pomoci, které vozí na ukrajinské hranice. Nejvíc potřeba je trvanlivé jídlo, léky, deky a teplé oblečení.

Snad zájem dobrovolníků vydrží

Ochota pomáhat je velká. „Přihlásilo se nám velké množství dobrovolníků, okolo 40 lidí. Většinou to jsou studenti, kteří mluví ukrajinsky i rusky, někteří s námi budou jezdit na hranice,“ řekla Férová.

Zástupci neziskových organizací ale upozorňují na to, aby s nimi lidé pomoc konzultovali. „Hodně lidí se rozhodlo začít pomáhat na vlastní pěst. Je ale mnohem lepší, když se ozvou neziskovým organizacím a zeptají se jich na konkrétní pomoc. Ta ochota pomáhat je samozřejmě skvělá, ale je důležité si uvědomit, že bude potřeba dlouhodobě,“ vysvětlila koordinátorka společnosti Podané ruce Simona Kumpanová.

S tím souhlasí i Lenka Herčíková z Centra pro cizince JMK. „Vlna solidarity je nyní obrovská. Teď řešíme pobyty a ubytování. Další věci jistě přijdou, a proto doufám, že nabídka dobrovolnických služeb pro cizince neopadne a že vydrží delší dobu,“ uvedla.

Centrum pro cizince JMK, Magistrát města Brna a Diecézní charita Brno vytvořily databázi, do které lze vkládat nabídky ubytování pro uprchlíky. Přihlásili se majitelé chat, hotelů, ale i jednotlivci. Nabídky pomoci lze podávat i skrze celorepublikový portál www.pomahejukrajine.cz.

Reklama

Doporučované