Hlavní obsah

Drahá opatření: Obchodníci za dezinfekce či rukavice zaplatili 5 miliard

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační fotografie.

Reklama

11. 11. 2020 16:40

291 000 litrů dezinfekce a 12,4 milionu jednorázových rukavic. Za ochranná opatření proti covidu utratili maloobchodníci miliardy korun.

Článek

Maloobchodníci za opatření proti koronaviru dosud zaplatili 4,8 miliardy korun. Spotřebovalo se mimo jiné 291.000 litrů dezinfekce a prodejci rozdali 12,4 milionu jednorázových rukavic. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Dodal, že s prodloužením nouzového stavu se dá počítat až do konce roku, vláda bude opatření uvolňovat opatrně a pomalu.

Obchody jsou podle Prouzy bezpečné a není zjištěno, že by znamenaly zvýšené riziko nákazy. Prodavačů je podle něj zhruba stejně jako učitelů, 160.000. Nemocných je nyní asi 900 prodavačů a 5000 pedagogů, dodal.

Proti jarní vlně pandemie lidé podle Prouzy upustili od panických nákupů. Do obchodů ale chodí méně často, mnohdy nakupuje jen jeden člen domácnosti. Lidé také více platí kartou.

Podle ředitele výzkumné společnosti Nielsen Karla Týry Češi začali preferovat větší prodejny. Mají víc zboží na skladě, širší možnost výběru a zároveň se zákazníci na velké prodejní ploše se cítí bezpečněji, řekl.

Prouza upozornil na další změnu proti jaru, a to sníženou ochotu lidí nyní respektovat opatření. Prodejci tak podle něj musejí řešit mnohem větší množství konfliktů.

Za kontraproduktivní Prouza považuje vládní restrikce o omezení prodejní doby do 19:59 a zákaz maloobchodu v neděli. Vytvořil se tím podle něj chaos a v obchodech se koncentrují lidé v sobotu a v pondělí.

Vánoce letos nebudou podle Prouzy takové jako obvykle. Například se podle něj nedá počítat s tím, že si bude možné dát svařené víno či trdelník na vánočních trzích. V souvislosti s nákupy vánočních dárků Prouza doporučuje, až to bude možné, jejich pořízení v předstihu.

Vláda od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Výjimku mají potraviny, drogerie, lékárny, optiky, květinářství či galanterie. Fungovat nemohou až na výjimky ani služby. Vybrané obchody mohou fungovat od pondělí do soboty maximálně do 19:59. O nedělích mohou být otevřené pouze čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních. Fungovat mohou také obchody s pietním zbožím, činnost je povolena kameníkům. Stravovací provozy mohou připravovat jídlo s sebou.

Nouzový stav vláda vyhlásila od 5. října, původně na 30 dní. Následně byl prodloužen do 20. listopadu. Sněmovnu chce vláda žádat o jeho další prodloužení. Kabinet o tom bude jednat v pátek, nebo v pondělí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované