Hlavní obsah

Drsné vysvědčení pro Česko. Firemní daně jsou tu složitější i než v Bangladéši nebo Rusku

Drsné vysvědčení pro Česko. Firemní daně jsou tu složitější i než v Bangladéši nebo Rusku. (Video: Jan Marek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

16. 5. 2019 11:16

Český systém firemních daní je jedním z nejsložitějších v EU, vyplývá ze studie poradenské společnosti BDO a univerzit z německého Paderbornu a Mnichova.

Článek

Česko totiž v celosvětovém srovnání obsadilo 85. příčku ze 143 analyzovaných zemí. V rámci EU měly horší výsledek Itálie, Řecko a Chorvatsko. O analýze informovala poradenská společnost BDO.

V oblasti přijímání nových daňových předpisů Česko podle studie skončilo jako nejhorší z celé EU a k nejhorším se zařadila také u investičních pobídek. „Složitý daňový systém ale není podle zúčastněných odborníků významným důvodem pro přesun podnikatelských aktivit,“ uvádí analýza.

Lepší je i Bangladéš

Průzkum provedli vědci na Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově a Universität Paderborn ve spolupráci s mezinárodní společností BDO mezi 1 000 respondenty z celého světa. Výsledný Index daňové složitosti měří prostřednictvím dvaceti kritérií složitost systému daně z příjmů právnických osob v jednotlivých zemích z pohledu mezinárodních korporací.

„Zjednodušení daňového systému by mělo být jednou z priorit ministerstva financí. Přijímání daňové legislativy je v České republice nejsložitější z celé EU, odborníci špatně hodnotili také tuzemské investiční pobídky,“ uvedla partnerka poradenské společnosti BDO Dana Trezziová. Nejpřívětivější systém daně z příjmů má pro právnické osoby závislé území britské koruny Jersey následované středoamerickou Nikaraguou a ostrovem Mauricius. Před ČR se umístilo například i Rusko, africká Botswana nebo jihoasijský Bangladéš.

„Metodika tohoto výzkumu nám není známa, nicméně upozorňujeme, že v čele tohoto žebříčku se umístily země, které jsou vyhledávané a známé spíše díky svému preferenčnímu daňovému režimu, než robustností a kvalitou daňového systému,“ řekl agentuře ČTK Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva financí.

Daně jsou složitější a složitější

Celkově v rámci průzkumu více než 40 procent respondentů uvedlo, že se daňová složitost v posledních pěti letech podstatně zvýšila. Pouze 14 procent respondentů se ovšem domnívá, že má složitost daňového systému na mezinárodní korporace pouze negativní dopady. Více než třetina daňových odborníků vidí na složitých systémech také pozitiva. Účastníci průzkumu se navíc nedomnívají, že je složitý daňový systém důvodem pro změnu země jakožto místa podnikání. Za důležitý faktor pro přesun jinam to považuje pouze 16 procent dotázaných.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované