Hlavní obsah

Dvě třetiny firem chtějí nechat očkování na zaměstnancích

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

25. 4. 10:18

Více než dvě třetiny z malých a středních firem a podnikatelů dávají najevo, že nebudou zaměstnance nijak ovlivňovat v očkování proti koronaviru. Zaměřují se spíše na zajištění bezpečných podmínek pro zaměstnance.

Článek

Vyplývá to z průzkumu Index očekávání firem, v němž od března do dubna pro ČSOB odpovídalo přes 400 firem a podnikatelů.

V případě očkování zhruba čtvrtina firem a podnikatelů počítá s podporou zaměstnanců například informační kampaní nebo tím, že zájemcům umožní jít na očkování v pracovní době. Více než desetina pak chystá spolupráci s nejbližším očkovacím centrem a šest procent plánuje zorganizování očkování přímo ve firemních prostorách.

Podívejte se, jak to vypadá v metropolitním očkovacím centru:

+11

Aktivnější v očkování jsou větší firmy. Pětina podniků a živnostníků začala testovat zaměstnance ještě před březnovým nařízením vlády o povinném testování ve firmách. Firmy také využívají, pokud to jde, práci z domova, což říká 29 procent z nich. Zavedly také bezpečnější uspořádání stolů v jídelnách a kantýnách (14 procent) nebo investovaly do technického zabezpečení budov.

Nejčastěji využívaným způsobem ochrany je vynucování dodržování pravidla 3R (ruce, roušky, rozestupy), což se týká šesti podniků z deseti. Téměř polovina firem pak pravidelně dezinfikuje pracoviště a 40 procent opakovaně testuje pracovníky na přítomnost covidu-19.

„Je zřejmé, že podnikatelé a firmy jdou příkladem a důsledně používají vhodné kombinace doporučených proticovidových opatření k tomu, aby vytvořili maximálně bezpečné prostředí pro své zaměstnance a současně zajistili plynulost svých podnikatelských aktivit,“ uvedl výkonný ředitel pro firemní bankovnictví ČSOB Pavel Prokop.

Nejúčinnější ochranou je chovat se maximálně normálně, být veselý, hodně spát, pravidelně jíst a sportovat. Samozřejmě všechny pomůcky a testy jsou k dispozici, ale to není to nejdůležitější, doplnil jednatel firmy ekolo.cz Jakub Ditrich.

Kyjovská firma SpoluWorks Perfecta do pandemické doby vstupovala s UV čističkami vzduchu instalovanými ve všech společných prostorách, kterými již dříve řešila opakované šíření chřipky. „Na podzim jsme pak pořídili generátory ozónu,“ jmenoval nejúčinnější řešení ředitel firmy Ota Horák.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované