Hlavní obsah

Benzin za jediný den podražil o 50 haléřů

Foto: Roman Bjuty, Shutterstock.com

V meziročním srovnání jsou nyní paliva výrazně dražší než loni.

Reklama

19. 5. 9:30

Cena benzinu v Česku čtvrtý týden v řadě výrazně vzrostla. Natural 95 od minulé středy zdražil o 1,05 koruny na 45,30 koruny. Naopak mírně zlevnila nafta, prodává se za 46,35 koruny za litr, tedy o 9 haléřů méně než před týdnem.

Článek

„Velká změna nastala na velkoobchodním trhu s pohonnými hmotami. Benzin začal prudce zdražovat, cena nafty klesá. V nejbližším týdnu nastane další zdražení benzinu. Cena nafty by měla stagnovat. V nejbližších třech týdnech by se průměrná cena benzínu měla srovnat s průměrnou cenou nafty,“ uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Komentoval tak aktuální situaci, kdy se cena Naturalu 95 dostala na průměrných 45,30 koruny za litr a nafta naopak mírně zlevnila a nyní se prodává za průměrných 46,35 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Z nich také vyplývá, že Natural 95 za jediný den podražil o 50 haléřů. Benzin bude podle analytiků nadále zdražovat.

„Velká změna nastala na velkoobchodním trhu s pohonnými hmotami. Benzin začal prudce zdražovat, cena nafty klesá. V nejbližším týdnu nastane další zdražení benzinu. Cena nafty by měla stagnovat. V nejbližších třech týdnech by se průměrná cena benzinu měla srovnat s průměrnou cenou nafty,“ uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Podle analytika XTB Jiřího Tylečka mohou za rostoucí cenu benzinu vyšší ceny rafinerií, které zdražují kvůli zvýšené poptávce motoristů. „Cena dieselu se naopak stabilizovala. Dá se očekávat, že se ceny dieselu i benzinu budou s počátkem léta dále přibližovat. Tlak na paliva tentokrát nezhoršila česká koruna, které se podařilo posílit na páru k americkému dolaru i euru. Naopak ropa se drží na zvýšených úrovních a rafinerie jsou plně vytíženy. Nízké zásoby paliv před létem by mohly jejich cenu před dovolenými šroubovat na vyšší úrovně,“ uvedl Tyleček.

Na rekordní maxima vystoupaly ceny benzinu i nafty kolem 10. března v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu. Benzin stál v průměru víc než 47 korun za litr, průměrná cena litru dieselu přesáhla 49,50 koruny.

V meziročním srovnání jsou nyní paliva výrazně dražší než loni. Za benzin platí řidiči v průměru o 13,24 koruny více, za naftu dokonce o 16,46 koruny více.

Nejlevnější benzin nabízejí čerpací stanice ve Zlínském kraji, kde je litr v průměru za 44,82 koruny. Nafta je nejlevnější v Jihočeském kraji, litr tam prodávají průměrně za 45,81 koruny. Naopak nejdražší paliva jsou v Praze. Litr benzinu stojí v hlavním městě průměrně 46,16 koruny, litr nafty 46,90 koruny.

Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr. Novelu zákona podepsal ve středu prezident Miloš Zeman. Čtyřměsíční snížení daně je vládní reakcí na zvýšení cen pohonných hmot, které podle analytiků způsobily hlavně inflační tlaky a invaze ruských vojsk na Ukrajinu.

Senát také ve středu schválil konec povinného přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu od letošního července. Omezí se i okruh vozidel, za která musí podnikatelé platit silniční daň. Zaměstnanci, kteří využívají k soukromým účelům služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, se dočkají daňového zvýhodnění proti klasickým vozidlům na benzin nebo naftu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované