Hlavní obsah

Tesla stále řeší Muskovu rekordní odměnu. I přes soud ji chce firma vyplatit

Foto: Shutterstock.com

Jmění nejbohatšího muže Elona Muska činí přes 8,5 bilionu korun.

Výbor společnosti Tesla hledá alternativy pro odměňování Elona Muska. Soud sice zrušil Muskův balíček odměn z roku 2018 s odměnou 56 miliard dolarů, nyní se ale chce Tesla odvolat.

Článek

Představenstvo výrobce elektromobilů Tesla vymýšlí nové způsoby, jak platit svého zakladatele Elona Muska. Vytvořila speciální výbor, který má přezkoumat jeho odměňování a najít alternativy v případě, že se nepodaří obnovit balíček z roku 2018, který loni odvolal americký soud.

Firma i Musk už sedm let řeší právní spor kvůli nejvyššímu odměňování v historii USA. Podle soudkyně Kathaleen McCormickové, která loni balíček odvolala, byla totiž odměna přemrštěná a odrážela příliš podřízenou pozici správní rady vůči zakladateli.

Původní dohoda z roku 2018 mluvila o vyplacení rekordní odměny 55,8 miliardy USD (1,3 bilionu Kč). Obsahovala 304 milionů akciových opcí, které měly při původním rozhodnutí v roce 2024 potenciální hodnotu 56 miliard dolarů, v prosinci až 146 miliard. V současnosti hodnota činí 98 miliard. Musk získal právo tyto opce využít v roce 2023 po dosažení cílů v oblasti ohodnocení a hospodaření. Pro vysvětlení, akciová opce znamená, že osoba má právo koupit danou akcii za předem stanovenou cenu a k předem stanovenému datu.

Žaloba uváděla, že Tesla investory oklamala, protože naznačovala, že splnění stanovených cílů je velmi obtížné, zatímco ve skutečnosti to tak podle žaloby není.

Podle zdrojů The Financial Times tvoří výbor dvě členky, předsedkyně představenstva Robyn Denholmová a Kathleen Wilson-Thompsonová. Výbor je ovšem stále v rané fázi jednání a zatím není jasné, jak bude Muskova výplata vypadat. Případné akciové opce by byly opět podmíněny dosažením finančních, provozních a cenových cílů společnosti Tesla, píše list.

Soudkyně v prosinci odmítla pokus o obnovení odměny, i když ji akcionáři znovu schválili na červnové valné hromadě.

Pokud by byl balíček obnoven odvolacím soudem, Muskův podíl v Tesle by vzrostl z necelých 13 procent na více než 20 procent. Musk dlouhodobě usiluje o čtvrtinový podíl ve firmě a větší kontrolu, bez nichž se podle něj nemůže bránit aktivistům, ani zajistit, aby Tesla nasazovala umělou inteligenci

Poté, co se rozběhl soudní spor o odměně, se sídlo firmy přestěhovalo z původního Delaware do texaského Austinu, a nový balíček pro Muska by se tak musel řídit texaskými zákony.

Výbor si proto najal právní firmu McDermott Will & Emery, která se specializuje na právo v Texasu. Nové vydání opcí by pro Teslu znamenalo účetní náklad přes 50 miliard dolarů a pro Muska daňovou sazbu až 57 procent, protože by šlo o takzvané „in-the-money“ opce, tedy s již dosaženými cíli.

Kritice kvůli vysokým odměnám kromě Muska čelí i někteří členové představenstva. V lednu několik ředitelů souhlasilo s vrácením více než 900 milionů dolarů v hotovosti a akciích, aby urovnali žalobu, která tvrdila, že jejich odměny byly nepřiměřené.

Prodeje elektromobilů Tesla v USA i Evropě klesají, v Číně zpomalily kvůli silné konkurenci a Trumpově obchodní válce. Podnikání Elona Muska zatížila jeho nová funkce na neoficiálním ministerstvu pro vládní efektivitu ve vládě prezidenta Donalda Trumpa.

Podnikatel je nejbohatším mužem světa s čistým jměním v hodnotě 386,5 miliardy dolarů, v přepočtu asi 8,58 bilionu korun.

Související témata:

Doporučované