Hlavní obsah

Firmy chtějí ochránit to nejdůležitější, co mají. Brusel nabízí příspěvek

Foto: Profimedia.cz

Pro startupy a začínající společnosti je to právě značka, která jim dodává důvěryhodnost. Měly by si ji chránit. Ilustrační foto.

Reklama

13. 5. 2022 12:03

Malé a střední společnosti si mohou letos zažádat o dotaci na ochranu duševního vlastnictví. Jde například o ochranné známky. Čím dřív žádost podají, tím větší je šance, že na peníze dosáhnou. Grant pokryje až 90 procent nákladů.

Článek

Máte děti? A necháváte si je občas hlídat někým cizím? Pokud ano, jak říkáte člověku, který vám je hlídá? Paní na hlídání, nebo hlídačka?

„Hrozilo nám, že slovo ‚hlídačka‘, které jsme zavedli na platformě Hlídačky.cz, úplně zobecní. V češtině slovo ‚chůva‘ zní trochu středověce a ‚babysitterka‘ je ošklivý přepis angličtiny, a tak se ‚hlídačka‘ začala šířit,“ popisuje Petr Šigut, zakladatel a šéf portálu Hlídačky.cz, který propojuje lidi, kteří hledají péči, s těmi, kdo ji poskytují.

Firma se tak pokusila registrovat si ochrannou známku svého názvu. Úřad průmyslového vlastnictví však žádost zamítl s argumentem, že jde o popisné označení. Bylo tedy třeba nechat si udělat „diagnózu duševního vlastnictví“, tzv. IP Scan (intellectual property = duševní vlastnictví).

V rámci ní odborník zanalyzuje obchodní model a produkty konkrétní firmy a vytvoří strategii v oblasti duševního vlastnictví. Tedy vytipuje prioritní oblasti, které je nutné z hlediska ochrany duševního vlastnictví vyřešit. Zda si třeba registrovat ochrannou známku, sjednat mlčenlivost s dodavateli, zkontrolovat autorská práva, jak správně nastavit ochranu obchodního tajemství nebo třeba domén.

Získat ochrannou známku ve všech potřebných kategoriích, aby pokryly všechny vertikály platformy Hlídačky.cz jako hlídání dětí, úklid, mazlíčci a péče o seniory, nám pomohla hlavně data. S právní kanceláří jsme dali dohromady průřez návštěvností, investicemi do reklamy apod. za posledních několik let, a úřad tak mohl rozhodnout v náš prospěch,“ vysvětlil Šigut.

Na IP Scan, ale také přihlášení ochranných známek a nebo průmyslových vzorů a podání patentové přihlášky se teď dávají granty. Využít je mohou malé a střední podniky usazené v EU. Střední podnik je přitom definován jako firma s maximálně 250 zaměstnanci s ročním obratem do 50 milionů eur (1,3 miliardy korun) a roční bilanční sumou do 43 milionů eur (1,1 miliardy korun). Celkem si mohou sáhnout až na 2 250 eur, tedy cca 56 tisíc korun.

Žádat o granty lze od 10. ledna 2022 do 16. prosince 2022. Ve Fondu pro malé a střední podniky, který spravuje Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO), je připraveno 16 milionů eur (399 milionů korun).

Program byl poprvé vypsán loni. „V meziročním srovnání evidujeme zvýšenou poptávku, a to ze strany startupů, menších či středních společností,“ uvedla Jana Sedláková, partnerka advokátní kanceláře Sedlakova Legal, která má certifikaci pro IP Scan. „Jde především o vývojářské společnosti, které se zapojují do dotačního programu za účelem získání ochranné známky,“ doplnila.

Například společnost Avito pracuje na vývoji vlastní softwarové platformy pro provozování e-shopů od roku 2013. „Dlouhodobě do ní promítáte procesní i technologické know-how získané díky realizaci řady e-commerce projektů pro zákazníky z různých odvětví,“ říká šéf Avito Zdeněk Boháček.

Firma má sice už od roku 2017 nastavenou licenční ochranu svojí platformy, přesto ráda využije možnost hloubkové kontroly a posouzení rozsahu duševního vlastnictví přes program IP Scan. „Naším očekáváním je podrobné rozklíčování všech aspektů duševního vlastnictví naší společnosti a provedení případných další opatření pro ještě větší jistotu a ochranu hlavních konkurenčních výhod, které na trhu nabízíme,“ vysvětluje Boháček.

Kolik a na co může firma dostat dotaci

Firmy mohou dostat až 1 500 eur (37 400 Kč) na činnosti související s ochranou duševního vlastnictví. To může být buď IP Scan, kde Unie proplácí až 90 procent nákladů. Nebo až 75 procent nákladů na ochrannou známku a průmyslové vzory v rámci EU. Či polovinu nákladů na ochrannou známku a průmyslové vzory mimo EU.

Dalších 750 eur (18 700 Kč) mohou malé a střední podniky získat jako náhradu maximálně 50 procent nákladů na zápis národního patentu.

„Základní správní poplatek pro ochrannou známku EU činí 850 eur (21 200 Kč, pozn. red.). Na základě schváleného grantu vám bude vráceno 75 procent zpět, tj. ušetříte 637,5 eura (15 900 Kč, pozn. red.),“ konkretizuje Sedláková.

Základní správní poplatek za ochrannou známku ČR pro tři třídy výrobků a služeb je 5 tisíc korun. S grantem může firma ušetřit 3 750 Kč.

„Pokud se rozhodnete požádat o pomoc právníka, přijdou vás právní služby na registraci ochranné známky od 15 tisíc Kč výše, přičemž částky se liší zejména podle rozsahu rešerše na dostupnost známky,“ uvádí advokátka Jana Sedláková.

Proč si registrovat ochrannou známku

Pro startupy a začínající společnosti je to právě značka, která jim dodává důvěryhodnost. Může pozitivně ovlivnit rozhodování potenciálních zákazníků. Zároveň může být ochrana vlastní značky požadavek pro případné investory.

Když je ochranná známka registrována, nesmí ji bez souhlasu jejího vlastníka nikdo jiný používat. Společnosti, které si registrovaly ochrannou známku, mohou u své značky uvádět symbol ® či ™. „Kdyby došlo k soudnímu sporu, tak by se náklady na tento proces mohly ve srovnání s preventivním zápisem ochranné známky výrazně prodražit,“ upozornila Sedláková.

Doba ochrany je 10 let, ale dá se doživotně prodlužovat. Odpadá starost aktivně hlídat nově zveřejňované přihlášky ochranných známek z důvodu napodobení nebo zaregistrovaní shodného označení.

Právnička Jana Sedláková vypočítává nejčastější chyby, kterých se firmy při registraci ochranné známky dopouštějí. Je to například neprovedení dostatečné rešerše, zda ochranná známka již nepodléhá registraci.

„Při vyplnění žádosti nastávají situace, kdy je chybně uvedena požadovaná informace do příslušných kolonek a Úřad průmyslového vlastnictví vyzve k opravě se lhůtou 30 dní a poté případně přihlášku zamítne,“ pokračuje. Další chyby mohou spočívat ve špatném výběru třídy ochranných známek či zaslání nekvalitního obrázku či loga.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované