Hlavní obsah

Bydlení podle nových pravidel. Co mění zákon proti bytové nouzi

Foto: René Volfík, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Pravidla, jak v Česku řešit bytovou nouzi, jsou po letech debat na světě. Kdo má na pomoc dosáhnout, kolik to bude stát a proč se část politiků staví proti?

Článek

Zákon o podpoře bydlení má po měsících schvalování jasná pravidla, jak řešit bytovou nouzi. Senát ho ve čtvrtek schválil. Stát tím formálně zavádí systém, který má pomoci lidem, kteří přicházejí o bydlení nebo jsou tomu blízko.

Odborníci mluví o důležitém kroku k prevenci sociálních problémů, kritici varují před náklady a možnými dopady na trh s nájmy. Co zákon skutečně přináší? Přehledně v otázkách a odpovědích.

Co je cílem zákona o podpoře bydlení?

Cílem zákona je zavést systémové řešení a prevenci, které budou chránit obyvatele před bytovou nouzí. Zákon se zaměřuje na pomoc lidem, kteří již o bydlení přišli, i těm, kterým problémy s bydlením hrozí. Schválená opatření mají snížit počet osob v bytové nouzi nejméně o 30 procent za 10 let.

Koho se zákon týká?

Zákon se zaměřuje na osoby v bytové nouzi, kterých je v Česku podle posledních dat 154 tisíc, z toho třetina jsou děti. Dalších 1,6 milionu osob je ohroženo ztrátou bydlení. Cílovou skupinou jsou zejména děti, senioři, samoživitelé a oběti domácího násilí.

Jaké nástroje zákon zavádí?

Zákon zavádí takzvané garantované nájemní bydlení, kontaktní místa pro poradenství a asistenci v bydlení.

Jaké záruky nabízí zákon pronajímatelům?

Zákon zavádí garanční systém, který majitelům bytů, kteří se je rozhodnou vložit svou nemovitost do správy obce nebo organizace poskytující garantované bydlení, zaručuje jistotu zaplacení nájemného a škod na majetku i v případě, že nájemník přestane platit.

Kdo může být nájemníkem v garantovaném bydlení?

Nájemníkem může být osoba nebo domácnost, která má problém sehnat vhodné bydlení a potřebuje pomoc s jeho zajištěním. Musí zároveň splňovat některé z kritérií, například, že příjem nesmí přesáhnout 1,43násobku životního minima. Cílovou skupinou jsou například rodiny s dětmi, senioři, osoby se zdravotním postižením nebo oběti domácího násilí.

Naopak garantem se může stát obec, kraj nebo další právnické osoby, které poskytují sociální služby nebo se věnují realitní činnosti.

Jak funguje asistence v bydlení?

Asistence v bydlení je poskytována domácnostem v bytové nouzi po dobu až dvou let. Pracovníci asistence pomáhají nájemníkům s hospodařením domácnosti, dodržováním podmínek nájmu a klidným soužitím se sousedy. Cílem je stabilizovat sociální situaci nájemníků a umožnit jim fungovat bez intenzivní podpory.

Co řešit na kontaktních místech pro bydlení?

Zákon o podpoře bydlení zavádí síť kontaktních míst pro bydlení (KMB), která mají sloužit jako první pomoc pro lidi v bytové nouzi. Od 1. ledna 2026 bude fungovat 115 povinných KMB v obcích s rozšířenou působností, kde je bytová nouze nejpalčivější. Dalších až 90 obcí se může do systému zapojit dobrovolně a získat na provoz těchto míst státní financování. Na KMB mohou lidé získat základní poradenství, pomoc s vyřízením dávek na bydlení, zprostředkování dostupného bydlení nebo propojení na sociální služby.

Co se na zákonu kritikům nelíbí?

Vlna kritiky zákona přicházela během jednání v Poslanecké sněmovně a Senátu nejčastěji z řad opozice. Mezi výhrady patří obavy z neefektivity. Kritici se ptají, zda pomoc skutečně doputuje k těm, kdo ji potřebují, nebo zda jen posílí závislost na státní podpoře. Někteří odborníci varují, že zapojení obcí do garančních systémů může narušit běžný nájemní trh a odradit soukromé investory. Neshody nastaly také v otázce nákladů zákona.

Kolik zákon bude stát ročně?

Podle Ministerstva pro místní rozvoj činí roční náklady zákona v pátém roce jeho fungování přibližně 1,5 miliardy Kč. Tyto náklady zahrnují poradenství v obcích, obecní podporované byty, asistenci v bydlení, bydlení s garancí pro vlastníky bytu, krajské úřady a resorty a IT systém.

Kdy bude zákon účinný?

Zákon by mohl být účinný od ledna příštího roku, pokud ho podepíše prezident.

Doporučované