Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Když Ondřej Slačálek před více než dvaceti lety poprvé vstoupil na zarostlý dvůr zchátralé tvrze v Malešově u Kutné Hory, původně nehledal investiční příležitost ani neměl jasný podnikatelský plán. Chtěl najít historickou stavbu, která by stála za to zachránit a znovu přivést k životu.
Z původní myšlenky ale poslední dvě dekády vyrůstá něco mnohem většího. Ondřej Slačálek k rekonstruované tvrzi časem připojil sousední pivovar, glampingový areál, muzeum a začal pořádat kulturní akce.
„Chtěl jsem si koupit nějaký historický objekt. Věděl jsem o Malešově, protože odtud pochází moje rodina, ale objel jsem celou republiku, než jsem se sem vrátil. A trvalo další rok, než jsme se s obcí dohodli,“ říká Slačálek.
Bylo mu tehdy 27 let a před sebou měl zchátralou středověkou tvrz. „Byla to rozumná volba. Rozměrově zvládnutelná, architektonicky strohá, ale charismatická. Dům, který už nikdy nikdo znovu nepostaví,“ popisuje vlastník Malešovské tvrze během její prohlídky.
Devadesát pět procent nákladů na nákup a rekonstrukci pokryl z vlastních úspor a úvěrů, zbytek tvořila především dobrovolná pomoc jeho rodiny a přátel. Dříve pracoval na manažerských pozicích, třeba v Raiffeisenbank, v PPF a ve Vodafonu, teď už se své tvrzi věnuje naplno.
Práce, která nekončí
Oficiálně je rekonstrukce hotová. Tvrz je zkolaudovaná. Ondřej Slačálek se do ní dokonce před několika lety natrvalo přestěhoval. V nejvyšším patře hlavní věže si vybudoval byt.
„Loni jsme ještě dělali fasádu na jedné straně věže,“ říká. Údržba je podle něj nikdy nekončící proces – ale po letech už si může říct, že ve tvrzi opravdu žije.
Postupem času kolem hlavní budovy přibývaly další objekty. K areálu patří i historický glamping, pivovar nebo muzeum. „Glamping vznikl v bývalém pivovaru z 16. století, který tu fungoval až do roku 1942. Koupil jsem ho víceméně náhodou. Nový pivovar jsme otevřeli v roce 2017 – přesně 75 let po zavření toho původního.“
Roční výstav pivovaru přesahuje 1000 hektolitrů. „Nejde o raketový růst. Důležitější je, že čím dál víc piva se prodá přímo na místě. Pro malý venkovský pivovar je to tvrdý boj, ale zatímco v gastronomii tržby stagnují nebo klesají, u nás každý rok rostou,“ dodává Slačálek.
Areál vyšel na desítky milionů korun. Na provoz si dnes vydělá – díky ubytování, nájmům nebo pivovaru. Ale aby se celá investice vrátila, musel by projekt podle jeho majitele stát na více komerční logice. „Lidi se mě často ptají, jestli se na tom dá zbohatnout. Nedá. Pokud to nechcete dělat jako tvrdý byznys. Já ale chtěl hlavně něco vybudovat,“ říká Slačálek.
Z nuly na turistickou mapu
Malešov dnes patří k vyhledávaným cílům na Kutnohorsku. „V roce 2002 sem nechodil nikdo. V roce 2017 to byla příležitostná zastávka. Teď přichází tisíce lidí ročně,“ říká majitel Malešovské tvrze. Turistika tvoří spolu se svatbami a firemními akcemi prakticky sto procent příjmů areálu.
Zásadní roli v nárůstu zájmu sehrála spolupráce se studiem Warhorse, autory úspěšné videohry Kingdom Come: Deliverance. Ta se prodala v milionech kopií a v příběhu druhého dílu se přímo objevuje i malešovská tvrz.
„Poprvé sem přijeli už při vývoji prvního dílu. Líbilo se jim, že akce, které tu pořádáme, jsou historicky co nejvěrnější. A pak se najednou ukázalo, že v pokračování hry už tvrz bude přímo,“ říká Slačálek. Spolupráce přivedla nové návštěvníky – včetně těch ze zahraničí.
Na fanoušky hry cílí i současná úniková hra a připravovaný zářijový festival, který vzniká opět ve spolupráci s Warhorse. „Budou tu dabéři, orchestr s hudbou ze hry, koncerty, merch. Je to největší akce, jakou jsme tu kdy dělali,“ říká.

Tvrz Malešov.
A co dál?
Rozvoj podle Ondřeje Slačálka nekončí. V areálu zůstává několik dosud nevyužitých budov, například bývalá sladovna, jejíž rekonstrukce by vyžadovala další velkou investici.
„Mám dva nápady, co s ní. Vzniknout by mohlo třeba muzeum animace, protože Malešov má nečekaně silnou komunitu lidí od animovaného filmu. Na počet obyvatel je to skoro rarita,“ říká s úsměvem.