Článek
„Je to dobré číslo, jsem za to rád,“ je s rychlostí zaměstnávání Ukrajinců spokojený generální ředitel Úřadu práce Viktor Najmon. Nejvíce z nich, kolem 3500, pracuje v Plzeňském a Středočeském kraji, následují Jihomoravský a Jihočeský kraj. Nejméně jich zatím, necelé čtyři stovky, našlo práci v Praze.
V Česku je aktuálně kolem 200 000 dospělých válečných běženců z Ukrajiny, k tomu asi sto tisíc dětí. Vyhladovělý trh práce je podle Najmona dokáže vtáhnout. „Teď máme po dobu dvou tří let míru nezaměstnanosti velice nízkou. Trh práce je připravený a dokáže množství uprchlíků absorbovat.“
Nabídka práce pro Ukrajince
Працевлаштування для українців у Чехії: Де знайти роботу?
Ukrajinci berou dočasnou práci, chtějí domů
Ukrajinští uprchlíci smějí na volný trh práce, nepotřebují žádné agentury nebo zprostředkovatele. Jak se nabídka potkává s poptávkou českých firem?
„Párování je složitější. Většina volných pracovních míst, která evidujeme, jsou nízkokvalifikované pracovní pozice, pro muže jsou to obsluha vysokozdvižných vozíků, svářeči, technické pomocné síly,“ vypočítává Najmon.
Hospodští: Ukrajinci, přijďte! Stačí vám úsměv, vstřícnost a pár frází
Vzdělání příchozích z Ukrajiny je různorodé, většina z nich však podle Najmona končí na nízkokvalifikovaných pozicích nebo ve službách. „Na dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, většinou na dobu určitou. Většina Ukrajinek velmi silně věří, že se vrátí na Ukrajinu zpátky,“ uvedl Najmon.
Před létem se však v nabídce objeví sezonní práce třeba v zemědělství a lesnictví, kde by ukrajinské ženy mohly najít další uplatnění. Úřad práce také poskytuje možnost rekvalifikací, a to nejen pro občany z Ukrajiny, ale i pro české uchazeče o práci.
Vyplácení dávek má porodní bolesti
Úřady práce, které zaměstnávají celkem 12 000 lidí, čelí náporu žadatelů o různé podpory. Vyřizují nejen humanitární dávku pro uprchlíky a solidární příspěvek pro domácnosti, které běžence ubytovávají, ale i příspěvky na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc kvůli zdražování energií.
Podle Viktora Najmona nejde vyplácení úplně hladce, ale situace se zlepšuje i díky elektronickým žádostem. „Toto čtvrtletí je velmi náročné, problémy jsou. Má to své porodní bolesti, ale situace se každý den zlepšuje.“
To i díky tomu, že Úřad práce s Ministerstvem práce a sociálních věcí zavedly možnost žádat o humanitární a solidární příspěvek online. „Nejlepší cesta, nejen pro Ukrajince, ale i pro české žadatele, je možnost elektronického podání pomocí BankID nebo elektronického klíče,“ radí Najmon.
Peníze za ubytované uprchlíky dostanete od pondělí
Zatímco humanitární dávka se už vyplácí, klienti si o ni žádají z větší části už podruhé, příspěvky pro domácnosti, které Ukrajince ubytovaly, se začnou vyplácet až zkraje příštího týdne.
„Výplata začne v blízkých dnech. Je to v procesu. Ti, kteří si požádali, dostanou v brzké době peníze na účet,“ řekl šéf Úřadu práce.
Ke čtvrtku 21. dubna si o příspěvek požádalo 18 až 19 tisíc domácností. Příspěvek na solidární domácnost je 3000 korun na osobu, která je v kalendářním měsíci ubytovaná déle než 16 po sobě jdoucích dnů. Maximální příspěvek pro jednu domácnost je 12 000 Kč, tedy za čtyři a více ubytovaných osob včetně dětí.
Odboráři z úřadu práce chtějí 1. května vyhlásit stávkovou pohotovost. Kvůli zvýšení agendy a zdražování požadují ještě letos zvýšení platů. Podle Viktora Najmona žádají zvýšení o inflaci. „Je to legitimní a zákonné, ale vždycky je cesta k jednání. Jednání jsou před námi. Věřím, že budou úspěšná,“ říká Najmon s tím, že někteří úředníci už byli v souvislosti s nárůstem agendy odměnění mimořádnými odměnami za první čtvrtletí.