Hlavní obsah

V Česku vzniká světový unikát. Vodárny spojily spotřebu vody a elektřiny

Agenda SZ Byznys s Petrem Mrkosem, šéfem Pražských vodovodů a kanalizací.Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy

 

Reklama

26. 9. 15:00

Pod nohama Pražanů vzniká revoluční projekt ve stylu přečerpávací vodní elektrárny. Pražské vodovody a kanalizace totiž testují nové využití vodárenské sítě, která má sloužit k vyrovnávání nerovnováh v energetické soustavě.

Článek

Rozhovor si můžete poslechnout i v audioverzi.

Voda se dá na rozdíl od energie jednoduše skladovat a podzemní trubky a vodojemy v Praze tak mohou dostat novou funkci.

„Teď jsme ve fázi posledních zkoušek. Snažíme se pražskou vodárenskou soustavu využít na způsob přečerpávací elektrárny,“ řekl pořadu Agenda šéf Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos s tím, že právě potrubí může být součástí takzvaného „agregačního bloku“, který pomáhá vyrovnávat výkyvy v energetické soustavě.

V době, kdy bude elektřiny přebytek, bude firma přečerpávat vodu do výše položených nádrží, a ve chvíli, kdy proud naopak potřebují všichni, nebude se muset spotřebovávat na čerpání a rozvod vody.

Přečerpávací elektrárna

  • Přečerpávací vodní elektrárna, zkráceně PVE, představuje typ vodní elektrárny, který si energii v podobě naakumulované vody dokáže sám uložit. Umělou akumulaci vody provádí v době, kdy je elektrické energie přebytek, tedy v době mimo energetickou špičku (např. v noci).
  • Akumulovaná energie v podobě nashromážděné vody se pak v době špičky využívá k výrobě elektrické energie. Přečerpávací vodní elektrárny jsou zatím jediným nástrojem, jak uchovat větší množství přebytečné elektrické energie na delší dobu. Staly se technicky schůdným prostředkem, jak snížit ztráty z nevyužité noční energie a jak předejít problémům s výkyvy ve spotřebě elektrické energie, resp. v jejím odběru z elektrorozvodné sítě.

Zdroj: Wikipedia

Milion krychlových metrů vody

Jen v Praze má společnost PVK k dispozici 68 vodojemů o celkové kapacitě skoro milion krychlových metrů. „To znamená, že můžeme vodu skladovat a připravit se na to, kdy energie bude nedostatek, a v ten moment přestaneme čerpat. Naším hlavním cílem není ekonomický benefit, který je tam samozřejmě také, ale hlavně podpora obnovitelných zdrojů,“ říká Mrkos s tím, že potrubí může sloužit k vyrovnávání špiček v energetické soustavě. „Není to o tom, že bychom chtěli energii vyrábět, ale chceme ulehčit energetické soustavě,“ dodává.

Pilotní projekt představuje dohromady 2 MW instalovaného příkonu. „My se zapojujeme do agregačního bloku, který má celkový příkon 20 MW. Jakmile vše vyzkoušíme, máme připravené další čerpací stanice, které do toho budeme postupně zapojovat. Ten výkon budeme chtít zvyšovat,“ vysvětluje Mrkos.

Pilotní projekt pro Veolii

Tím, že je využívána stávající infrastruktura, tedy již existující potrubí a vodojemy, jsou potřeba investice pouze do úpravy řídícího systému. To vyjde na miliony korun. „Teď probíhá testování, počítáme s tím, že bychom v průběhu příštího roku spustili ostrý provoz,“ dodává Mrkos.

Pro Veolii, pod kterou Pražské vodovody a kanalizace patří, jde o ojedinělý produkt. „Nikdo v zahraničí tímto způsobem nespojil spotřebu elektrické energie se spotřebou vody. Máme obrovskou výhodu, že jsme součástí skupiny, kde je obchodník s elektrickou energií,“ říká Mrkos s tím, že projekt by měl sloužit jako pilotní test pro celou skupinu.

Agenda

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky.

Od pondělí do čtvrtka na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.

Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.

Na celý rozhovor se můžete podívat v úvodním videu.

Reklama

Související témata:
Přečerpávací elektrárny

Doporučované