Článek
Americké technologické společnosti oznámily silné hospodářské výsledky a ženou americké akcie vzhůru. Hlavní indexy jsou blízko ke smazání ztrát způsobených šokem z cel, který otřásl trhy před několika týdny, píše Bloomberg.
Indexy S&P 500 a Nasdaq 100 vzrostly každý o více než procento, táhly je akcie společností Microsoft a Meta. Výnosy amerických státních dluhopisů vzrostly, přičemž desetiletý výnos se pohyboval kolem 4,20 procenta. A posílil i dolar.
„Zatím vidíme, že velké technologické firmy doručují očekávané výsledky, což je uklidňující, a právě toto uklidnění podporuje akciové trhy,“ řekl investiční ředitel v HSBC Global Private Banking Georgios Leontaris. „Druhou složkou příběhu mimo samotné výsledky je samozřejmě probíhající debata o tom, zda jsme již za vrcholem humbuku kolem cel,“ dodal.
Analytici budou bedlivě sledovat výsledky společnosti Apple, které mají být oznámeny po uzavření trhu, aby zjistili další podrobnosti o tom, jak si firma, jejíž dodavatelský řetězec závisí na Číně, Vietnamu a Indii, se cly poradila.
Jiné firmy, například General Motors, už s odkazem na cla snížily svůj celoroční výhled zisku. V případě slavné automobilky jde o jeden z největších zásahů, které zatím některá firma v souvislosti s celní válkou oznámila. Akcie společnosti McDonald’s klesly poté, co prodeje v prvním čtvrtletí zaostaly za odhady. Dolů šly i akcie Qualcommu, firma totiž zveřejnila nevýrazný výhled s vysvětlením, že cla snižují poptávku po jejích produktech.

Přijďte na debatu Ve vatě. Byznysmen, portfolio manažer a analytička debatují na téma USA vs. Evropa. Jak využít chaos a vydělat? Hosté: Josef Průša (Prusa Research), Michal Semotan (J&T Investments) a Anna Píchová (One Family Office). Vstup zdarma a bez rezervace
Navzdory některým slabším výsledkům zůstala nálada pozitivní díky zprávě, že USA aktivně navazují kontakt s Čínou různými kanály. Zároveň však americký prezident Donald Trump zůstal neústupný a ve středu uvedl, že nebude spěchat s uzavíráním dohod jen kvůli uklidnění nervózních investorů a že volatilita trhu „nemá s cly nic společného“.
Dřívější data z USA ukázala, že žádosti o podporu v nezaměstnanosti vzrostly na nejvyšší úroveň od února, naopak aktivita v americkém výrobním sektoru klesla nejprudším tempem od listopadu. A že ekonomika USA v prvním čtvrtletí s Trumpem sklouzla do minusu, o 0,3 procenta.