Hlavní obsah

Poláci chtějí kontrolovat hranice. Slováci jim vykupují benzin ve velkém

Foto: Seznam Zprávy, Getty Images

Ilustrační foto

Reklama

7. 2. 2022 16:49

Polská vláda snížila na půl roku DPH, takže potraviny a benzin v Polsku skokově zlevnily. Češi i Slováci proto vzali polské obchody a pumpy útokem. Jenže údajně tankují nejen do aut, ale také do neschválených nádob.

Článek

Polské úřady se chystají na kontroly u polsko-slovenské hranice, informuje server Onet. Důvodem je podle něj velký zájem o levnější pohonné hmoty, které Slováci do Polska jezdí nakupovat. Od začátku února obsazují čerpací stanice v blízkosti hranic a tankují najednou několik set litrů benzinu či nafty, toto palivo pak přepravují i v sudech, které nejsou vhodné pro daný účel.

Zájem o palivo z polských čerpacích stanic vyvolal fakt, že vláda ve Varšavě nedávno snížila daň na benzin či motorovou naftu z 23 na osm procent. Pohonné hmoty jsou nyní často o jeden až 1,5 zlotého (o pět až osm korun) levnější než na Slovensku. Na čerpacích stanicích v obcích jako Zakopané, Nowy Targ, Czarny Dunajec nebo Jablonka už také několikrát došlo palivo a stanice zůstaly několik hodin uzavřené, upozorňuje Onet.

Místní obyvatelé si zároveň stěžují, že cizinci tankují palivo nejen do nádrží, ale také do kanystrů nebo sudů. „Podle mého názoru je to nebezpečné. Když takové auto havaruje, vyvolá to obrovskou explozi,“ míní jeden muž z Jablonky, který se představil jako Marek a který tato auta zároveň označil za „tikající bomby“.

„O této praxi víme a budeme provádět kontroly,“ sdělila nyní Anna Grzesiaková z krakovské pobočky úřadu inspekce silniční dopravy. „Naše hlídka se postaví v Chyžném na hranici se Slovenskem a bude kontrolovat, zda se v autech, vedle palivových nádrží, nepřeváží velké množství pohonných hmot. To by bylo nebezpečné,“ dodala.

Zákon umožňuje převážet přes hranice plnou nádrž auta a maximálně čtyři kanystry o objemu 60 litrů, poznamenal server Onet.

Podle dřívějších informací ČTK jezdí kvůli úsporám do Polska i Češi z příhraničních oblastí. Mnozí tam nejen tankují pohonné hmoty, ale dělají i velké nákupy. Polský zpravodajský portál nicméně situaci a případné kontroly u polsko-české hranice nezmiňuje.

Reklama

Doporučované