Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Francouzská energetická společnost EDF plánuje snížit počet zaměstnanců ve svých pobočkách za hranicemi Francie a zrušit nabídky na některé jaderné projekty v zahraničí. Pod vedením nového generálního ředitele Bernarda Fontany, který společnost řídí od května, se EDF hodlá zaměřit na stavbu elektráren doma. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na dva zdroje obeznámené s touto záležitostí.
Francie, jakožto světový lídr v jaderné energii a největší evropský producent energie z jádra, měla velké ambice podílet se na jaderných energetických programech v zahraničí.
Nyní se ale z plánované expanze za hranice stahuje a otevírá tak dveře jiným hráčům. Vysoké náklady a konstrukční problémy oslabují její schopnost konkurovat na mezinárodní úrovni.
Fontana byl do funkce jmenován v dubnu. Francouzské vládě, která je akcionářem EDF, totiž docházela trpělivost při pohledu na pomalý postup EDF v modernizaci francouzského jaderného parku.
Nový generální ředitel na parlamentním slyšení ke své nominaci uvedl, že se zaměří na rozvoj domácích jaderných projektů, což se shoduje s tím, co dříve prohlašoval o tamním jaderném programu prezident Emmanuel Macron.
Díky mezinárodnímu působení EDF zaměstnává v zahraničí stovky lidí. V minulosti společnost postavila reaktory v Číně, ve Finsku a ve Velké Británii. Dva reaktory ve Spojeném království ještě nejsou dokončeny.
EDF se nehodlá ze zahraničí stáhnout docela. Společnost se chce soustředit na výběrová řízení na elektrárny v Nizozemsku, ve Švédsku a ve Finsku, kde má větší šanci na vítězství, uvedl zdroj z oboru obeznámený s plány.
Méně pozornosti se dostane projektům v Polsku, v Indii, v Kanadě a jinde mimo Evropu.
Snížení působnosti EDF na mezinárodním trhu společnosti umožní snížit náklady a přesměrovat síly na projekty s vyšší prioritou.
Sama EDF uvedla, že zatím nebylo učiněno žádné rozhodnutí. „Nový francouzský jaderný program je prioritou skupiny,“ řekl k tomu úředník z kanceláře premiéra Françoise Bayroua.
Společnost uvedla, že pokračuje ve svých mezinárodních aktivitách a zároveň dbá na ziskovost svých závazků. Evropa prý byla vždy její hlavní prioritou a zaměřuje se na posílení svých evropských dodavatelských řetězců. „Důležité je, že tyto mezinárodní projekty přispívají k posílení francouzského jaderného průmyslu,“ uvedl vládní úředník.
Nedávné mezinárodní projekty EDF se potýkaly s dlouhými zpožděními a překročením nákladů. Loni také EDF prohrála v tendru s jihokorejskou společností KHNP v nabídce na dva nové reaktory v Dukovanech. Až doposud se výsledku tendru EDF bránila u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, u soudu i u Evropské komise. Začátkem měsíce však firma oznámila, že už v Česku nebude podnikat žádné právní kroky ve spojitosti s novými Dukovany.
EDF začala v zahraničí také propouštět. Podle zdroje Reuters existují plány na propuštění přibližně 60 pracovníků, včetně 10 manažerů.
Prezident Emmanuel Macron začátkem roku 2022 oznámil plány na šest nových reaktorů, které nahradí stárnoucí elektrárny ve Francii a zajistí budoucí dodávky energie. Náklady se podle zprávy z loňského roku odhadují na 67 miliard eur. EDF je však po nákladných opravách své jaderné flotily v posledních letech silně zadlužená.
EDF také snížila svůj podíl v britských projektech reaktorů Sizewell C a Hinkley Point C. EDF se také snaží prodat některá ze svých aktiv z oblasti obnovitelných zdrojů energie v Severní Americe a v Brazílii.
Dceřiné společnosti společnosti Framatome a Arabelle, které vyrábějí komponenty jaderných reaktorů, budou i nadále podávat nabídky na dodávky pro mezinárodní projekty, například v Polsku.