Článek
Francouzská společnost EDF podala v pátek 2. května u Krajského soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který 24. dubna zamítl její odvolání a konstatoval, že průběh soutěže i výběr preferovaného dodavatele dostavby dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany byly v pořádku.
Stížnost se týkala průběhu právě tendru na stavbu nových jaderných zdrojů v Česku. „Společnost EDF je i nadále pevně odhodlána hájit svá práva a bude k tomu využívat všechny dostupné právní prostředky,“ uvedla v prohlášení EDF.
Případné vydání soudního předběžného opatření by podle předsedy ÚOHS Petra Mlsny zakazovalo uzavřít smlouvu. K podpisu smlouvy mezi ČEZ a preferovaným dodavatelem jihokorejskou firmou KHNP má dojít už ve středu. Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže termín podpisu stále platí.
Francouzi u ÚOHS napadli postup zadavatele zakázky, který podle nich nedodržel základní parametry zadávání veřejných zakázek. Zpochybnili také oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii. KHNP v té době vedla spor s americkou firmou Westinghouse o duševní vlastnictví technologie reaktoru, jehož menší verzi nabídla pro Dukovany. Obě firmy se však v lednu dohodly na urovnání těchto neshod.
EDF žádala o prověření tendru i Evropskou komisi. Podle nových pravidel mají všichni účastnící tendrů povinnost oznamovat jakékoli subvence ze zahraničí. Podle vyjádření Mlsny z minulého týdne se však opatření vztahuje jen na veřejné zakázky, které byly zahájeny po nabytí jeho účinnosti. Tendru na Dukovany by se tak týkat nemělo.
EDF byla jedním z uchazečů o dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Loni v červenci však vláda a energetická společnost ČEZ vybraly jako preferovaného dodavatele dvou bloků jihokorejskou KHNP.
Stavba nových jaderných bloků by měla být největší tuzemskou zakázkou v moderní historii. Jeden reaktor by měl vyjít na 200 miliard Kč. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.