Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má na starosti jaderný tendr, se určitě bude bránit proti předběžnému opatření, kterým Krajský soud v Brně zablokoval podpis finální dohody k Dukovanům. Brzy proto podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Novinářům to dnes řekl šéf firmy Petr Závodský.
„Naše zájmy jsou poškozeny, jak zájmy většinového, tak minoritního akcionáře. Budeme se určitě bránit kasační stížností,“ uvedl ředitel společnost Elektrárna Dukovany II Petr Závodský.
Krajský soud v Brně v úterý, den před podpisem smlouvy, rozhodl, že se zakázka století na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany mezi státem a korejskou společností KHNP nepodepíše. Brněnský soud předběžným opatřením zablokoval finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. O žalobě EDF zatím soud ale nerozhodl.
Na podání kasační stížnosti má ČEZ ještě 13 dní. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš uvedl, že ji podá asi příští týden. „Doufám, že soudci správního soudu vnímají naléhavost situace a rozhodnou rychle,“ uvedl Beneš a dodal, že věří spíše úspěchu u NSS.
„Máme silné přesvědčení, že soutěž byla transparentní a férová a neporušili jsme nic,“ uvedl Beneš a dodal, že je přesvědčen, že celý proces nakonec dospěje k podpisu smlouvy.
Ve středu vláda schválila smlouvu mezi EDU II a KHNP. „Vláda dnes schválila podpis smlouvy s preferovaným dodavatelem KHNP, jakmile to bude možné. Česká společnost a domácnosti potřebují jistotu, že budou mít elektřinu za přijatelné ceny,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Uvedl, že je důležité, aby po rozhodnutí soudu podpis nenabral ani den zpoždění.
„Česká republika by měla mít co nejdříve možnost realizovat tento projekt. Věřím, že to si uvědomuje i soud,“ dodal.
Investor si stojí za tím, že nabídka KHNP byla lepší než francouzská, a to ve všech ohledech, včetně ceny. „Ten kontrakt, co nám EDF nabídla, bych v životě nepodepsal,“ uvedl Beneš. ČEZ také opětovně vyzval společnost EDF, aby zveřejnila svou nabídku.
„EDF není zvyklá soutěžit. Francie připravuje celou flotilu jaderných bloků bez soutěže. My jsme se vydali složitější cestou než brát z ruky jednomu uchazeči,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). EDF takto získala mimo Francii například projekt v Británii na stavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C.
O správnosti postupu tendru i kvalitě nabídky KHNP jsou přesvědčena i vláda. „V tendru, ve kterém společnost KHNP vyhrála, jsme sledovali tři hlavní cíle: Cenu elektrické energie, kterou budou jaderné bloky vyrábět, co nejširší zapojení českých dodavatelů do dostavby a rychlost, spolehlivost a bezpečnost celé dodávky. To je klíčové úplně pro všechny. Společnost KHNP v těchto i dalších parametrech uspěla,“ uvedl předseda vlády.
„Všichni se nedokázali s výsledkem tendru smířit, to je realita,“ uvedl Fiala. „Překážek na cestě k jaderné elektrárně je hodně a společně je překonáme. Toto je jedna z nich a očekávám, že se to vyřeší,“ dodal.
Klíčová pro stát i ČEZ byla cena elektřiny, za kterou budou nové bloky elektřinu vyrábět „EDF chce něco jiného. Chce vyšší ceny elektřiny pro naše domácnosti a firmy,“ řekl Stanjura.
Úterní opatření soudu odkládá podpis dohody, který se měl uskutečnit dnes. Podle vedení ČEZ je nyní těžké předjímat, jak by se mohl podpis a samotný projekt zdržet a jaké finanční škody by to přineslo.
„Zákaz má platit až do doby skončení řízení před krajským soudem ve věci sp. zn. 30 Af 15/2025. Proti usnesení o předběžném opatření je možné se ještě bránit, a to podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu,“ uvedl soud v tiskové zprávě.
Francouzské společnosti podle soudu vadilo, že se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odmítl jakkoliv zabývat jeho výhradami proti postupu ČEZ. Předseda úřadu Petr Mlsna sice v napadeném rozhodnutí uznal, že zadavatel (tedy ČEZ ovládaný státem) měl povinnost dodržet alespoň základní zásady zadávání veřejných zakázek a že jeho postup by měl podléhat nějaké formě kontroly, ale dovodil, že jeho úřad není k takovému přezkumu příslušný.
Brněnský soud rozhodl na návrh EDF, která napadla žalobou rozhodnutí ÚOHS. Podle něj byl tendr v pořádku. Společnost EDU II, kterou z 80 procent vlastní stát a z 20 procent společnost ČEZ, plánovala podpis smlouvy na dnešek. Úterní opatření soudu tak podpis dohody odkládá. O žalobě EDF zatím soud ale nerozhodl.
Šéf ČEZ Daniel Beneš řekl, že výše škod způsobených odkladem dohody k Dukovanům závisí na době zpoždění celého procesu. Při zdržení několika měsíců ale půjde o stovky milionů korun.
Škodu chce firma následně vymáhat po francouzské firmě EDF.