Hlavní obsah

Nic se podepisovat nebude. Soud zablokoval smlouvu o Dukovanech

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Jaderná elektrárna Dukovany.

Soud vyhověl EDF a zablokoval podpis smlouvy na Dukovany. ČEZ trvá na tom, že nabídka na stavbu jádra od KHNP je výhodnější než od francouzské EDF. Za postupem zadávání zakázky, kterou Francouzi napadli u soudu, si také stojí.

Článek

Krajský soud v Brně v úterý rozhodl, že se ve středu zakázka století na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany neuzavře. Brněnský soud předběžným opatřením zablokoval finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Vyhověl tak žalobě francouzské společnosti EDF.

Ta se neúspěšně ucházela o stavbu nových bloků a v pátek u Krajského soudu v Brně žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ten koncem dubna zamítl její odvolání a rozhodl, že průběh soutěže i výběr preferovaného dodavatele dostavby dvou bloků jaderné elektrárny Dukovany byly v pořádku.

Smlouva měla být podepsána už tuto středu. Skupina ČEZ, která je zadavatelem zakázky, se brání, že její postup při tendru byl správný a podle zákona.

„Jako investor můžeme zodpovědně prohlásit, že výběrové řízení na dodavatele nových jaderných bloků probíhalo ve všech fázích plně transparentně a za zcela férových podmínek. Stát již před zahájením výběru předem jasně definoval veřejný zájem na provedení výběru v rámci tzv. bezpečnostní výjimky,“ uvedl v úterý ráno mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podle ČEZ každý krok prověřoval mezinárodní expertní tým a forenzní tým poradenské společnosti KPMG. „Bohužel i tak jsme nyní nuceni strpět kroky neúspěšného uchazeče, který nedokázal zvítězit kvalitou své nabídky a snaží se proto celý tendr zablokovat soudní cestou,“ říká Kříž.

Loni v červenci ČEZ vybral jako preferovaného dodavatele jihokorejskou společnost KHNP. Od té doby neúspěšní uchazeči – EDF a americký Westinghouse – výběr Korejců zpochybňovali. Američané však své námitky k ÚOHS letos stáhli.

„Trváme na tom, že nabídka KHNP je pro Českou republiku ve všech parametrech výhodnější než nabídka předložená EDF. Aby o tom nebylo možné pochybovat, vyzýváme EDF, aby svou nabídku neprodleně zveřejnila,“ vyzývá Francouze ČEZ. EDF totiž tvrdí, že její nabídka je stejně dobrá jako nabídka KHNP, ne-li lepší.

ČEZ hodlá respektovat platné rozhodnutí soudu.

„Pokud se definitivně prokáže, že žaloba je nedůvodná, v což pevně věříme, jsme následně připraveni důsledně vymáhat škodu, a tak chránit hodnotu pro naše akcionáře v čele s Českou republikou tak, aby nebyla žádnými šikanózními žalobami bezdůvodně snižována,“ uvedl ještě v úterý ráno Kříž.

Francouzi u ÚOHS napadli postup zadavatele zakázky, který podle nich nedodržel základní parametry zadávání veřejných zakázek. „Společnost EDF je i nadále pevně odhodlána hájit svá práva a bude k tomu využívat všechny dostupné právní prostředky,“ uvedla v pátek v prohlášení EDF.

Francouzská společnost také zpochybnila oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii. KHNP v té době vedla spor s americkou firmou Westinghouse o duševní vlastnictví technologie reaktoru, jehož menší verzi nabídla pro Dukovany. Obě firmy se však v lednu dohodly na urovnání těchto neshod.

EDF žádala o prověření tendru i Evropskou komisi. Podle nových pravidel mají všichni účastnící tendrů povinnost oznamovat jakékoli subvence ze zahraničí. Podle vyjádření předsedy ÚOHS Petra Mlsny z minulého týdne se však opatření vztahuje jen na veřejné zakázky, které byly zahájeny po nabytí jeho účinnosti. Tendru na Dukovany by se tak týkat nemělo.

Doporučované