Článek
Maringotka v levandulovém poli - jedna noc pro dvě osoby za čtyři a půl tisíce korun. Luxusní stan s manželskou postelí, malou kuchyňkou a kamny na pelety - 4490 korun za noc. Dům ve stromě za 4199 na noc. Takzvaný glamping nabývá na atraktivitě a netradiční ubytovací místa v přírodě - ale s luxusem hotelu - jsou stále oblíbenější.
Vyprodaná jurta
Yurt in the Wood Ivany Nevečeřalové v Krkonoších má termíny vyprodané rok dopředu. Po pěti letech tak provozovatelé přidali další novou jurtu - tentokrát v pastvinách. „Vyrůstala jsem v Krkonoších v přírodě a spojení přírody a ubytování tak pro mě je jasnou volbou. Naši zákazníci jsou většinou Češi,“ říká Nevečeřalová.
Jurta nabízí samoobslužný bar, koupelnu s vířivkou, možné je objednat si i masáže. Součástí pobytu jsou ručníky, župany, bio kosmetika, káva či horká čokoláda. Jedna noc vyjde na 5490 korun, v případě delšího pobytu je cena 4990 korun za noc. „Cena je věcně diskutované téma. Cena za noc je nejvyšší, od dvou nocí se snižuje. Málokdo si dokáže představit, co cena za glamping vše obsahuje,“ dodává Nevečeřalová.
Chatička v zatopeném lomu
A další příklad - jednoduchá chatička na přespání obklopená tajemnými skalami, tichou vodou a šumícím lesem. Od doby, co ji majitelé v roce 2022 začali nabízet, neměli jedinou neobsazenou noc. „Teplé měsíce od května do září bývají obsazené rok předem,“ říká Michal Čepek, provozovatel Hidden Retreat u Lipnice nad Sázavou.
Cena za dvě noci ve všední dny je 14 800 Kč, víkend vyjde na 19 800 korun. „Pro někoho je ta cena zcela nepochopitelná, hodně lidí k nám ale jezdí pravidelně. Je potřeba si uvědomit, že se nejedná jen o přespání v přírodě. Hosté mají k dispozici celý soukromý zatopený lom. Plovoucí saunu, vytopený hot tub s horkou vodou, vyhlídkovou terasu, posezení s ohništěm, lodičku, koupací molo, lehátka tady, lehátka tam,“ vysvětluje Čepek. Že nabízí takzvané „glampingové ubytování“, se ale dozvěděl až od ambasadorek Amazing Places.
Web Amazing Places vybírá pro uživatele neobvyklá a často luxusní místa ubytování a inzeruje velké množství glampingových lokalit v Česku. A není sám.
Stovky poptávek měsíčně
„Zájem o glamping ubytování letos doslova vystřelil. Oproti loňskému roku evidujeme nárůst vyhledávání o 45 procent, což z něj dělá jeden z nejrychleji rostoucích segmentů v rámci rekreačního ubytování,“ říká Jakub Langer, produktový manažer webu E-chalupy, který propojuje zájemce s majiteli rekreačních objektů. Jen tento portál měsíčně zprostředkuje stovky poptávek.
Glamping láká především kombinací netradičního zážitku s komfortem – lidé chtějí být v přírodě, ale zároveň se nechtějí vzdávat pohodlí. Trend je podle Langera patrný napříč celou republikou a týká se nejenom stylových stanů, ale i designových tiny houses, domků na stromech či jurt. „I proto glampingová nabídka na našem portálu rychle roste – majitelé reagují na vysokou poptávku a investují do nových, atraktivních typů ubytování,“ dodává Langer .
Největší zájem je o pobyty v přírodě, které nabízejí klid a soukromí, ideálně s wellnes prvky, jako je třeba koupací sud či vířivka a sauna. Obecně platí, že zájemci o glamping chtějí zažít přírodu zblízka, ale v moderním, stylovém a pohodlném zázemí,“ dodává Langer.