Hlavní obsah

Neužívejte v těhotenství, zní varování na přípravcích. Český popisek chybí

Foto: Filip Horáček

Sedm z osmi zakoupených produktů na Allegro.cz nemělo české popisky.

Redakce Seznam Zpráv náhodně nakoupila na tržišti Allegro.cz osm výrobků ze segmentu výživových doplňků, drogerie a zdraví. Jen jediný z nich měl návod v českém jazyce.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Podle české legislativy musí prodávající poskytnout ke zboží návod v českém jazyce, pokud není všeobecně jasné, jak se produkt používá. V případě zahraničních online tržišť je to často problém, poukazují spotřebitelské organizace v Evropě.

Seznam Zprávy provedly 7. července náhodný nákup na platformě Allegro.cz. Cílil na kategorii potravinových doplňků, vitamínů, oblast hygieny a zdraví.

Z osmi zakoupených produktů měl návod jen přípravek Retinobaza 17 000 s obsahem retinolu, látky s obsahem vitamínu A pro kosmetické účely. Prodejcem je polský e-shop moja.pl, který na etiketě v češtině uvádí, že přípravek se má používat maximálně 2× denně a nesmí jej používat těhotné a kojící ženy a děti do 12 let.

Foto: Filip Horáček

Krém s retinolem je jako jediný opatřen návodem v češtině.

Podobná omezení přitom platí i pro ostatní zakoupené výrobky, jenomže zákazník si informace musí překládat. V češtině žádné vysvětlení toho, jak se výrobek užívá, nenajde. Chybí například informace o doporučeném denním dávkování, skladování nebo zákaz užívání pro určité skupiny osob.

Zodpovědnost za zajištění srozumitelných informací pro spotřebitele mají prodejci a distributoři na daném trhu, kteří případně musí zajistit překlad.

Instrukce v češtině neměl přírodní potravinový doplněk Dandelion Root z polského e-shopu musclepump.pl na podporu zdravé funkce jater. Etiketa na dóze v angličtině varuje, že kapsle nesmí používat těhotné a kojící ženy a také lidé s problémy se žlučovody a se střevními problémy.

Před užíváním dětmi a těhotnými v angličtině varuje také etiketa na doplňku stravy Lactobacillus Gasseri ze stejného e-shopu. „Štítky v českém jazyce byly součástí zásilky – byly v obálce s přílohami. Pokud byla obálka již vyhozena nebo se štítky ztratily, zašleme je znovu elektronicky,“ uvedla na dotaz redakce Patrycja Banasiak z e-shopu musclepump.pl.

Ve zmíněné obálce návod v češtině přiložen nebyl. E-shop navíc oba doplňky stravy po upozornění redakce stáhl z nabídky na Allegro.cz.

Také tři výrobky od polského prodejce Ostrovit předpokládají, že zákazník umí polsky nebo anglicky. České návody chybí v balení 90 tablet rybího kolagenu s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C, balení 90 tablet Vitamin B complex a do třetice balení 90 tablet kolagenu, bílkoviny podporující růst kostí, šlach nebo cév. Žádný z přípravků by neměly konzumovat děti a těhotné nebo kojící ženy.

Nosní sprej s mořskou vodou Quixx Katar z internetové drogerie moja.pl je vybaven přiloženým návodem pouze v polštině. Vyplývá z něj, že jej mohou užívat děti od 6 měsíců věku.

Foto: Filip Horáček

Nosní sprej s mořskou vodou Quixx Katar.

Dalším produktem bez návodu v češtině je bělící zubní pasta GUM original white. Výrobek obsahuje návody jen v polštině, němčině, nizozemštině a francouzštině. Stejně jako u nosního spreje Quixx je prodejcem zakoupeného zboží internetová drogerie moja.pl.

Návod na internetu nestačí

Podle názoru právníka dTestu Martina Pitrona u zubní pasty na rozdíl od ostatního zakoupeného zboží nemusí chybějící návod v češtině představovat problém, protože lidé obecně ví, jak se výrobek užívá.

„U potravinových doplňků, laktobacilů a spreje do nosu by již, dle našeho názoru, informace o dávkování být uvedena měla, a to zejména, pokud by vyšší dávka mohla způsobit zdravotní problémy,“ dodal. Z popisků na výrobcích v polštině nebo angličtině je přitom jasné, že nesprávné užívání může být zdravotním rizikem pro děti, těhotné a kojící ženy.

Potravinové doplňky kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Podle mluvčího Martina Kopřivy je doporučená denní dávka povinným údajem, a proto musí být spotřebiteli dostupná v češtině.

U některých produktů uvádí Allegro.cz způsob užívání v češtině přímo na produktové kartě zboží na svém webu. Třeba u kapslí na podporu výživy jater výslovně uvádí, že přípravek není určen pro děti, těhotné a kojící ženy.

Takovýto popisek jen na internetové stránce však podle české legislativy nestačí. Spotřebitel by neměl mít návod dostupný pouze na internetu.

Advokátní kancelář JŠK na svém webu upozorňuje, že novela zákona o ochraně spotřebitele, platná od ledna 2023, sice už nevyžaduje, aby byl návod v písemné podobě, ale nelze pouze odkázat na internetové stránky podnikatele. „Spotřebitel musí mít možnost si návod stáhnout a uložit,“ uvedla advokátka Vladěna Svobodová.

Spotřebitelská organizace dTest upřesnila, že neposkytnutí návodu k užívání v českém jazyce nebo formou piktogramů je porušením zákona o ochraně spotřebitele, za které hrozí pokuta až 3 miliony korun.

Zodpovědnost je na prodejcích

Redakce Seznam Zpráv oslovila společnost Allegro s žádostí o vyjádření, jaká opatření tržiště zavedlo, aby k podobnému porušování legislativy nedocházelo. Firma po upozornění Seznam Zpráv slíbila, že zjedná nápravu. Dodala, že však za jednání jako tržiště nenese zodpovědnost.

„Je důležité objasnit, že odpovědnost za složení výrobků, správné označení, návody a celkový soulad s českou legislativou spočívá výhradně na jednotlivých prodejcích. Ti jsou povinni zajistit, aby veškeré prodávané zboží odpovídalo platným předpisům,“ uvedla PR manažerka Allegro.cz Monika Brichtová.

Seznam Zprávy oslovily polské prodejce zakoupeného zboží, společnosti však do vydání textu na dotazy neodpověděly.

Podle kritiků z řad českých e-shopů obecně některé internetové platformy selhávají v kontrolní roli a měly by si dodržování národní legislativy vynutit. Allegro upozornilo, že podle českého práva poskytovatelé, kteří uchovávají obsah třetích stran, nejsou povinni monitorovat ani aktivně vyhledávat potenciálně nezákonný obsah. Zavedlo však některá opatření, která by měla zajistit soulad s českou legislativou.

K dodržování českých zákonů se všichni prodejci zavazují už ve smlouvě se společností Allegro, a to se týká i správného označování a poskytování návodů v češtině. Prodejce platforma také informuje o zákonných podmínkách prodeje v různých zemích. U specifického zboží, jako jsou léčivé nebo zdravotnické přípravky, musí prodejci doložit soulad s místní legislativou pomocí zvláštního povolení, jako je registrace u Státního úřadu pro kontrolu léčiv.

Při nedodržování podmínek prodejcům hrozí sankce. „Pohybují se od stažení nabídek a vydávání varování až po dočasné nebo trvalé pozastavení účtu,“ upřesnila Brichtová. V minulosti už se podle ní stalo, že Allegro konkrétního prodejce zcela zablokovalo.

Spotřebitelé si internetová tržiště, zejména ta čínská, jako je Temu a Shein, oblíbili díky obrovské nabídce levného zboží. Tuzemské e-shopy však delší dobu varují, že nízké ceny může zahraniční konkurence nabídnout díky obcházení legislativy, jako je neplacení ekologických poplatků, nedodržování evropských norem, nedodržování pravidel v oblasti informování zákazníků nebo využívání celní výjimky u drobných zásilek do 150 eur.

Související témata:

Doporučované