Hlavní obsah

Raketový nástup českých zbrojařů. Veletrh ukazuje miliardové obchody

Foto: Profimedia.cz

Obrněný vůz Senator. Ilustrační snímek.

Skupina Omnipol spolu s kanadskou firmou Roshel budou v ČR vyrábět obrněné vozy Senator. Výroba by měla začít do konce roku, zpočátku by mělo jít o stovky kusů.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Omnipol dnes v Brně na veletrhu IDET podepsal dohodu s kanadskou firmou Roshel, na jejímž základě vznikl společný podnik Roshel CZ. Do konce roku chce nová firma spustit výrobu obrněných vozů Senator. Zpočátku by mělo jít o stovky kusů, řekl prezident skupiny Omnipol Jiří Podpěra. Kde přesně, ale podle Podpěry nelze říct kvůli bezpečnosti.

„Naše ambice jsou co nejvyšší. Bude to narůstat postupně. Omnipol je celosvětově exportně zaměřená firma, působíme ve 100 zemích. Upotřebení najdeme v různých částech světa, nejen u NATO a Evropské unie. Naším cílem je dostat se na stovky až tisíc kusů ročně,“ uvedl Podpěra.

„Nechceme vyrábět běžné spotřební zboží, ale něco unikátnějšího. Unikátnost tohoto konceptu je to, že je to skvěle prověřený produkt, prověřený reálnými válečnými podmínkami na Ukrajině. Je to masově vyráběná záležitost,“ dodal.

Další česká firma Meopta na stejné akci oznámila kontrakty na zaměřovače na vojenské pušky, které poputují na Filipíny, do Indonésie či Brazílie. Obchod se pohybuje v řádu miliard korun za desetitisíce kusů této speciální techniky, řekl manažer sportovní a vojenské optiky firmy Pavel Konvalinka.

Prodej z vojenské optické divize firmy směřuje podle Konvalinky do čtyř směrů. Jde o státy Evropské unie a NATO, některé tichomořské země, Blízký východ a Latinskou Ameriku. „V současné době se rýsuje například poměrně zajímavý kontrakt do brazilských ozbrojených složek. Řešíme v tomto detaily finálního testování, už by tam neměla být žádná překážka,“ uvedl Konvalinka.

Hotové jsou v podstatě podle něj kontrakty v Indonésii, na Filipínách či v Jižní Koreji. „Jde o desítky milionů korun, stovky až nižší miliardy,“ uvedl Konvalinka. Uvedl, že jde o desetitisíce kusů zaměřovačů, které firma dodá ještě letos.

„Na ty země jsme zaměřili svoji pozornost. Úspěch ale nepřijde hned, musíte někde začít,“ řekl Konvalinka. Dodal, že zajímavý kontrakt by ale v blízké době mohl přijít i z Francie pro francouzskou armádu. Také v tomto případě by šlo o kontrakt za stovky milionů korun. Firma se podle něj zkouší prosadit také u české armády, zatím ale bezúspěšně.

Tatra Defence představila nový Pandur

Firma Tatra Defence Vehicle dnes na brněnském veletrhu představila nové bojové vozidlo s názvem Pandur 8×8 EVO. I když podnik spolupracoval na vývoji a výrobě s řadou zahraničních partnerů, jde z velké části o vůz české provenience s řadou tuzemských technologií. Podle generálního ředitele Tomáše Mohapla jsou ve vozidle využité moderní poznatky ze současných bojišť včetně ukrajinského.

Nové vozidlo ale zatím není v sériové výrobě. „Splňuje požadavky české armády, zároveň věříme v jeho exportní potenciál a věříme, že ho budeme dodávat i do jiných teritorií,“ řekl Mohapl. Podle jeho slov je nový Pandur vysoce sofistikovanou záležitostí, která poskytuje posádce velkou míru pasivní i aktivní ochrany. „Stará pasivní ochrana už nedostačuje. Podařilo se integrovat moderní poznatky a technologie,“ uvedl Mohapl.

Žebříček nejhodnotnějších firem Česka

Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

Doporučované