Hlavní obsah

Severočeské doly mohou těžit v Bílině do roku 2035. Ostudné, tvrdí Greenpeace

Foto: Míla Štáfek

Důl Bílina

Reklama

Severočeské doly získaly od Obvodního báňského úřadu v Mostě povolení prodloužit těžbu v dole Bílina na Teplicku do roku 2035, o pět let déle než dosud. Rozhodnutí není pravomocné, organizace Greenpeace se proti němu odvolá.

Článek

Báňský úřad dnes zveřejnil povolení, které umožňuje Severočeským dolům prodloužit těžbu v dole Bílina na Teplicku do roku 2035, o pět let déle než dosud. Informoval o tom Lukáš Hrábek z hnutí Greenpeace, které se staví proti těžbě.

Těžaři se zatím pohybují v rozsahu platných limitů. Vláda ještě na začátku loňského roku před ruskou invazí na Ukrajinu uváděla, že chce vytvořit podmínky pro odklon od uhlí do roku 2033. Skupina ČEZ, která ovládá Severočeské doly, se zavázala, že v roce 2030 bude už jen 12,5 procenta elektřiny vyrábět z uhlí.

„Nepravomocné rozhodnutí o prodloužení povolení těžby na dole Bílina do roku 2035 je pro nás nepřijatelné a chceme se proti němu odvolat. Je ostudné, že vláda, která si ve svém programovém prohlášení dala za cíl vytvářet podmínky k tomu, aby byl možný odklon od uhlí do roku 2033, neučinila nic proti krokům vedoucím k pokračování těžby na Bílině,“ uvedl Jaroslav Bican z Greenpeace.

Podle Jana Vondráše, zakladatele a šéfa poradenské firmy Invicta Bohemica, se tu však s občany „hraje nefér hra“. Od uhlí podle něj můžeme odejít až ve chvíli, kdy za uhelné elektrárny a teplárny budeme mít náhradu v podobně jiných spolehlivých zdrojů, což podle Vondráše do začátku 30. let není z řady důvodů reálné.

Vondráš doporučuje, aby ČEZ – vlastník jednoho ze dvou zbývajících perspektivních dolů v zemi – přehodnotil útlumové plány. A připravoval pokračování těžby na svém dole Bílina i v příští dekádě.

S pokračováním hornické činnosti do roku 2035 souhlasili loni zastupitelé Mostu a dalších dotčených obcí. Záměr počítá s vytěžením téměř 150 milionů tun hnědého uhlí. Těžbu hnědého uhlí za současnými limity schválila vláda v roce 2015.

Ministerstvo životního prostředí vydalo v roce 2019 kladný posudek vlivu plánované těžby do roku 2035 na životní prostředí (EIA), doly musí splnit několik podmínek. Odstup od zastavěných území obcí má být 500 metrů.

Severočeské doly mají aktuálně povoleno těžit do roku 2030. Za limity je území o rozloze 5,5 kilometru čtverečních. Proti pokračování těžby uhlí za povolenými limity jsou dlouhodobě ekologické organizace.

Reklama

Související témata:

Doporučované