Hlavní obsah

Evakuace tisíců lidí. Svatý Vincenc očekává sopečnou erupci

Kráter vulkánu La Soufrière. (Video: @uwiseismic, @kenvilleHorne)

 

Reklama

9. 4. 7:38

Kvůli hrozícímu výbuchu sopky na karibském ostrově Svatý Vincenc nařídily tamní úřady evakuaci obyvatelstva. S tou by měly pomáhat i výletní lodě, které se k břehům ostrova vydaly.

Článek

Jak uvedlo centrum pro zkoumání zemětřesení na ostrově Trinidad, vědci na sopce La Soufrière zaznamenali podzemní otřesy, které podle nich naznačují, že se magma dere k povrchu. Vulkán navíc začal chrlit popel a páru, z čehož odborníci usuzují, že může každým okamžikem bez většího varování vybuchnout.

Všichni lidé z ohrožené oblasti, takzvané červené zóny kolem vulkánu na severu ostrova, byli vyzváni, aby se okamžitě uchýlili do bezpečí. Podle agentury DPA to ve čtvrtek místního času oznámil premiér ostrovního státu Svatý Vincenc a Grenadiny Ralph Gonsalves.

Existuje zvýšená možnost katastrofy, napsal úřad pro zvládání katastrof NEMO na Twitteru a vyzval tamní obyvatelstvo k připravenosti. S evakuací mají pomáhat výletní lodě, které odvezou lidi z ohrožené oblasti do bezpečí. Podle agentury AP se evakuace týká asi 16 000 lidí, kteří žijí ve stanovené zóně.

Snahy o evakuaci by však mohla ztížit pandemie koronaviru. Gonsalves totiž na tiskové informaci oznámil nutnost podstoupené vakcinace, pokud lidé chtějí vstoupit na palubu lodí či hledat útočiště na jiném ostrově. Evakuované osoby se nabídla přijmout Grenada, Svatá Lucie, Barbados a Antigua.

Svatý Vincenc

Svatý Vincenc je součástí státu Svatý Vincenc a Grenadiny. Jde o vulkanický ostrov v Karibiku, který leží mezi ostrovem Svatá Lucie a souostrovím Grenadiny asi 350 km severně od pobřeží Venezuely. Čítá okolo 100 000 obyvatel.

„Ne všechno půjde perfektně, ale pokud budeme všichni spolupracovat, přečkáme to silnější než kdy jindy,“ řekl Gonsalves spolu s oznámením, že do pátku k ostrovu dorazí alespoň čtyři výletní lodě, nejméně jedna pak připluje v nadcházejících dnech. Občany vyzval, aby zůstali klidní a spořádaní.

Vzhledem k vážnosti situace se premiér také domluvil s karibskými vládami, aby na jejich ostrovy bylo možné ze Svatého Vincence odcestovat pouze s občanským průkazem, nikoliv s pasem. „Tohle je nouzová situace a každý to chápe,“ cituje agentura AP jeho vyjádření na adresu dané záležitosti.

Uvnitř červené zóny operují speciální týmy, které zajišťují dopravu obyvatel do bezpečných oblastí, včetně předem připravených přístřeší. Ta se během noci ze čtvrtka na pátek téměř zcela zaplnila. „Překročili jsme kapacitu,“ uvedl pro AP John Renton, ředitel tamní školy, který se staral o „útočiště“ pro 75 lidí.

Vzhledem k rychlosti evakuace ještě mnoho věcí není plně zařízeno, v Rentonově ubikaci například začali postrádat dětské postýlky, jinde se zatím nepodává jídlo. Na záznamech dostupných na sociálních sítích je možné vidět i kolony aut, jejichž majitelé se rozhodli oblast opustit na vlastní pěst.

Sopky ve státě Svatý Vincenc a Grenadiny byly nečinné od roku 1979. Při výbuchu vulkánu La Soufrière v roce 1902 zahynulo přibližně 1 500 lidí. Místní média podle agentury Reuters v uplynulých dnech informovala také o zvýšené vulkanické aktivitě sopky Mount Pelée na ostrově Martinik, který leží severně od Svatého Vincence.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované